Премахването на Паметника на Съветската армия в Пловдив, наричан още

...
Премахването на Паметника на Съветската армия в Пловдив, наричан още
Коментари Харесай

Референдум за Альоша? Как Пловдив отново заговори за премахване на съветския паметник

Премахването на Паметника на Съветската войска в Пловдив, именуван още Альоша , не е приоритет на локалната власт, само че тя ще изследва какъв брой ще костват възможен ремонт и референдум по тематиката.

Това сподели в понеделник кметът на града Костадин Димитров от ГЕРБ , представен от локални медии.

Изказването му пристигна няколко дни след предлагането на общинските съветници от " Продължаваме промяната - Демократична България ” Владимир Славенски и Йоно Чепилски до края на 2024 година монументът да бъде демонтиран по образеца на и да бъде изместен в Музея на социалистическото изкуство. Малко по-късно общински съветници от " ИТН " за референдум по въпроса.

Така беше обновен остарял обществен спор за премахването на паметника, за което има оферти още от началото на 90-те години.

" Личното си мнение съм го оставил у дома, като съм станал кмет на града ", сподели още Димитров, представен от, в отговор на въпрос какво мисли за евентуалния ремонт.

" Възложил съм да се изследва какъв брой би коствал на пловдивския поданик образуване на референдум по тематиката. Ще сметнем и какъв брой би коствало едно вероятно разглобяване на паметника, в случай че това обаче е резултатът от референдума ", добави той.

Димитров сподели още, че дебатът за ориста на Альоша би трябвало да се води в общинския съвет.
Историята на разногласието  Един от архивните фрагменти, оповестени от
Идеята за референдум по тематиката не е нова. на " Под тепето " демонстрира, че единствено за 6 години през 90-те в 32 български печатни издания са излезли с над 160 публикации по тематиката " за " или " срещу " паметника. От изявленията излиза наяве, че за пръв път през 1991 година Общински съвет Пловдив (ОСП) приема решение за осъществяване на референдум, което обаче по-късно е променено.

През 1993 година даже е показана планова скица за ремонт от инж. Павел Ангелов, която скоро по-късно е отхвърлена от различен специалист.
 Схемата на инж. Ангелов, оповестена от
През 1996 година е импортирано и първото предложение в ОСП за ремонт, след което Русия реагира остро, а регионалният шеф стопира решението.
Кой е Альоша
Альоша е събирателен облик на руския боец от Червената войска на Съюз на съветските социалистически републики, като сходни монументи с това име има в доста градове в страната. Един от най-известните е точно този в Пловдив.

Той съставлява гранитна фигура, висока над 10 м., издигната на второто по височина тепе в града. Построен е сред 1954 и 1957 година с пропагандна цел от комунистическия режим. На постамента е сложена петолъчка, а под нея има надпис „ Слава на непобедимата руска войска освободителка “. Има ария, отдадена на паметника, която до 1989 година е определяна като всекидневен химн на Пловдив.

През 2022 година монументът беше един от общо 12 руски паметника в разнообразни български градове, които френският художник Мич Брезунек трансформира в триизмерни произведения за изложбата си " Призракът е тук ".

Премахването на руски монументи в Източна Европа зачести след началото на непредизвиканата съветска експанзия в Украйна през 2022 година, която повдигна тематиката за историческите съветски империалистични упоритости.

Подобно на пловдивския Альоша, за преместването на Паметника на Съветската войска от центъра на София имаше решение през 90-те години. Демонтажът обаче получи задоволително поддръжка в локалната власт едвам през 2023 година

Той стартира през декември, само че от Административния съд в София-град, откакто беше свалена последната част от най-високата фигура на паметника. Областната администрация на София апелира преждевременното прекъсване.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР