Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) са намалели 10 пъти в абсолютна

...
Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) са намалели 10 пъти в абсолютна
Коментари Харесай

Анализ на БСК: Тотален срив на чуждестранните инвестиции у нас през последните 10 години


Преките задгранични вложения (ПЧИ) са намалели 10 пъти в безспорна стойност и 14 пъти като % от Брутният вътрешен продукт за десетгодишен интервал - от 2007 до 2017 година От 17,7 милиарда лева през 2007 година ПЧИ падат на 1,8 милиарда лева през 2017 година, а като % от Брутният вътрешен продукт от 28% през 2007 година понижават до 2% през 2017 година

Това заяви изпълнителният ръководител на БСК Радосвет Радев на конференция през днешния ден (28 август 2018 г.), по време на която бяха показани резултатите от разбор на задграничните вложения у нас в интервала 2007-2017 година Анализът е създаден от експертен екип на БСК, с началник Камен Колев – зам.-председател на камарата, който също взе присъединяване в конференцията.

„ Вече даже средствата от емигрантите са повече от ПЧИ “, разяснява Радосвет Радев при представянето на данните.

“Определящ за стопанската система на една страна е капиталовият климат, а знак за качеството на бизнес климата е размерът на вложенията, в частност – задграничните вложения. В интервала 2007-2017 година общият размер на вложенията у нас остава неизменен (около 18 милиарда лева годишно, с пик през 2008 година, когато са 24 милиарда лева.), посредством най-много на локалните вложения, т.е. на самодейността на българския бизнесмен. “

„ Вярно е, че корпоративното данъчно облагане у нас е атрактивно, само че това не е задоволителна причина за привличане на външен запас. До скоро имахме конкурентно преимущество във връзка с качествената работна ръка, само че в този момент и това преимущество е под въпрос, тъй като служащи не доближават “, сподели още Радосвет Радев.

Зам.-председателят на БСК Камен Колев акцентира, че оптималното равнище на ПЧИ за всяка една стопанска система е към 10% от Брутният вътрешен продукт, до момента в който у нас те не надвишават 2% от Брутният вътрешен продукт. Според зам.-председателя на БСК, най-важните фактори за вложителите са спокойствието и сигурността, а това значи постоянна (без чести промени) нормативна уредба, обезпечена сигурност на собствеността и качествено правосъдие, ниско равнище на контролиране и качествено административно обслужване, включително електронизация на административните услуги. Другата значима причина за взимането на позитивно капиталово решение е съществуването на работна ръка. Затова първостепенната ни задача е да осигурим задоволително (и като брой, и като количество) квалифицирани фрагменти, изключително за новите софтуерни производства. Не на последно място, значимо за всеки вложител е обезпечаването на качествена инфраструктура.

Пълния текст на разбора (вкл. графики и таблици) можете да намерите на: https://www.bia-bg.com/uploads/files/analysis/investments_2007-2017.pdf

Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР