Разговорите в Кайро относно изпълнението на плана на Тръмп за Газа навлизат в решителна фаза, заяви Николай Младенов
Преговорите в Кайро за цялостното осъществяване на 20-те точки от проекта на президента на Съединени американски щати Доналд Тръмп касаещи Газа навлизат в сериозна фаза, заяви основният представител за Gaza, Николай Младенов, представен от онлайн платформата на списание „ Иджипт тудей “. Той акцентира, че актуалните полемики са извънредно „ деликатни “ и изискват сериозна ангажираност и време.
В изявление с египетската телевизия “Ал Кахера Нюз ” българският посланик акцентира, че тематиките на разискване включват основни въпроси, като плавния преход сред настоящето ръководство и Националната комитета за ръководство на Газа, филантропичната помощ и възобновяване на района, а също и извеждането на израелските сили до границите му. Освен това се поставят старания за попречване на вътрешни спорове и уговаряне на ефикасното ръководство на Газа от страна на Комитета в областите на сигурността и администрацията, добави той.
Според информация от американската телевизия “Си Ен Ен ”, Съединените щати и радикалната палестинска формация “Хамас ” организираха на вторник първите си пряки диалози след прекъсването на огъня в Газа, за реализиране на единодушие по отношение на идната стъпка в примирието, уредено през октомври предходната година. Това се основава на многослойния кротичък проект препоръчан от Тръмп и утвърден от Съвета за сигурност на Организация на обединените нации след интензивно ходатайство от Египет и Катар.
По думите на Младенов, ролята на Египет в договарянията е укрепена от голям брой преимущества. Важен плюс за Кайро е способността му да контактува с всички страни, в това число палестински и израелски сегменти, районни участници, както и със Съединените щати и Европа. Египет разполага и с дълбочинно схващане на обстановката и е в положение да подкрепи практическия прогрес по нужните стъпки, които включват улеснението на придвижването през граничния пункт „ Рафах “, основаването на палестински полицейски сили и построяването на механизми за възобновяване на Газа.
В момента се нуждаем от медиатори, с цел да се уверим, че всички задължения, свързани с примирието, се съблюдават, акцентира основният представител. Тези задължения включват отварянето на „ Рафах “, увеличение на филантропичната помощ, прекъсване на военните дейности и обезпечаване на благоприятни условия за унищожаване на отломките.
Той дефинира обещанията за доста финансиране от страни-членки на Борда за мир и поддържащи народи, водени от Съединените щати и страни от Персийския залив и Египет, като позитивен знак. Превръщането на тези задължения в действителна помощ за хората ще изисква внедряване на нужните механизми, добави той.
Младенов подчертава на острата потребност от снабдяване на огромен брой краткотрайни убежища и разрешаване на дефицита на съществени храни и лекарства, неуспеха на здравната система и тежките условия на децата, които не посещават учебно заведение. Според него е от значително значение да се даде на хората възприятие за вяра, че даже в подтекста на политическите разисквания по отношение на бъдещето на Газа, е допустимо да се реализира, въпреки и с лимитирани средства, усъвършенстване в ежедневния им живот.
Основната цел на Националния комитет за ръководство на Газа в съдействие с медиаторите остава обединяването на линията с останалите палестински територии под управлението на Палестинската власт, акцентира Николай Младенов. Комитетът не е държавно управление на Газа, нито сурогат на законната палестинска власт, нито инструмент на Борда за мир за ръководство на анклава. Вместо това той е формиран от локални поданици, които да управляват този временен интервал в палестинската история и да приготвят пътя за интеграцията с законната палестинска власт в Рамала, разясни той.
Младенов акцентира като предизвикателство за Комитета продължаващото наличие на израелски сили в Газа. Повече от половината територия остава под техен надзор, което разделя анклава. За да действа дейно, органът би трябвало да може да работи на всички региони на линията, заключи той.




