Техеран допуска преговори с Вашингтон, "само ако някои неща се променят"
Преговори със Съединени американски щати са вероятни единствено в случай че някои неща са трансформират, съобщи през днешния ден иранският външен министър Абас Арагчи, представен от ирански държавни медии.
Иранската нуклеарна стратегия
Трус с магнитуд 5 по Рихтер раздруса Иран, епицентърът е до нуклеарен обектТехеран: Съединени американски щати нямат никакво право да диктуват външната политика на ИранСлед писмо от Тръмп Иран стартира договаряния с Китай и Русия за нуклеарната си програмаВашингтон чака отговор на поканата си за договаряния за нова нуклеарна договорка с Иран, отбелязва Ройтерс, представена от Българска телеграфна агенция.
По-рано този месец управлението на Ислямската република получи писмо от американския президент Доналд Тръмп, с което бяха дадени два месеца на Иран да реши дали ще стартира нови договаряния, или да бъде подложен на още по-строги наказания в сходство с концепцията на Тръмп за оказване на оптимален напън върху Техеран.
Въпреки че висшият водач на Иран аятолах Али Хаменей отхвърли предлагането за договаряния, иранският външен министър сподели в четвъртък, че Техеран скоро ще отговори на писмото на Тръмп.
Арагчи сподели още, че Иран не се опълчва на концепцията за договаряния със Съединени американски щати от " опърничавост ", а поради историята и опита. Вашингтон следва да промени политиката си във връзка с Иран, преди Техеран да встъпи в договарянията, разясни иранският министър.
При първия си президентски мандат Доналд Тръмп изтегли Съединени американски щати от подписаното през 2015 година нуклеарно съглашение сред Иран и международните сили, по силата на което на Техеран бяха наложени строги ограничавания върху нуклеарните му действия в подмяна на облекчение на глобите против него.
" Смятам, че съглашението от 2015 година в сегашната си форма не може да бъде съживено. Това няма да бъде в наш интерес, тъй като доста напреднахме в нуклеарно отношение и към този момент не можем да се завърнем към предишните условия ", посочи Арагчи.
" Същото може да бъде казано за глобите на другата страна. Ядреното съглашение от 2015 година към момента може да послужи за основа и модел за договаряния ", сподели още външният министър.
Какво написа в писмото си до Техеран Тръмп
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп се пробва да предотврати въоръжен спор с Иран, като построява доверие с Техеран, сподели през вчерашния ден американският делегат за Близкия изток Стив Уиткоф в изявление за журналиста Тъкър Карлсън, оповестено в обществената мрежа " Екс ".
Уиткоф сподели още, че неотдавнашното писмо на Тръмп до управлението на Ислямската република не е било замислено като опасност.
В изявлението с Карлсън специфичният делегат на Съединени американски щати за Близкия изток посочи, че Тръмп има военно предимство и би било по-естествено иранците да упорстват за дипломатическо решение.
" Вместо това Тръмп е този, който желае дипломатическо решение ", сподели американският представител във връзка с писмото.
" В него като цяло се споделя: " Аз съм президент на мира. Това е, което желая. Няма причина да подхващаме военни дейности. Трябва да беседваме ", разясни Уиткоф.
" Трябва да създадем стратегия за инспекция, тъй че никой да няма опасения от превръщането в оръжие на вашия нуклеарен материал..., тъй като алтернативата не е доста добра опция ", добави той.
Уиткоф споделя, че полемиките на Съединени американски щати с Иран не престават чрез " голям брой страни и голям брой канали ".
Тръмп е " отворен за опцията да почисти връзките на Съединени американски щати с Иран, при което те да се върнат в света и още веднъж да бъдат велика страна... Той желае да построи доверие с тях ", сподели американският делегат.
Обвинения и отбрана
Западните сили упрекват Иран, че желае да сътвори нуклеарни оръжия, като обогатява уран до 60%, което съгласно тях е над допустимото за нуклеарна стратегия с гражданско предопределение.
Техеран дава отговор, че развива нуклеарната си стратегия за мирни цели и че съблюдава уговорките си, произлизащи от интернационалното право.

