Предстои преломен момент за космонавтиката на Япония – страната се

...
Предстои преломен момент за космонавтиката на Япония – страната се
Коментари Харесай

Япония се готви за дебюта на новата орбитална ракета H3

Предстои повратен миг за космонавтиката на Япония – страната се готви за своето първо изстрелване на новата ракета-носител “H3 ” ( “Ейч 3 ”), което може да е реалност още на 17-ти февруари в 03:37 ч. българско време. Ракетата би трябвало да се трансформира в главния японски притежател за комерсиални спътници, за новия товарен транспортен съд за обслужване на МКС “HTV-X ” и за задачи до Луната.

Както написа журналистът Ерик Бъргър за Арс Текника, създадената от Мицубиши Хеви Индъстрис “H3 ” ще наследи по-старата ракета “H-2А ”, която бе въведена в употреба през 2001 година. Чрез нея Япония се надяваше да се нарежда добре на комерсиалния сателитен пазар, само че едно изстрелване възлиза на $90 милиона – т.е. тя е два пъти по-скъпа от американската галактическа ракета на СпейсЕкс “Фалкън 9 ”. “H3 ” ще коства $51 милиона и заради това се чака да е конкурентоспособна.

Но Бъргър припомня, че Япония ще се сблъска с два фундаментални казуса. Първият е, че даже и да е в началото сполучлива, “H3 ” е нова ракета и няма по какъв начин да се предложи на пазара като одобрен и благонадежден притежател, какъвто е “Фалкън 9 ” със своите 170 поредни сполучливи полета след 2016 година. Вторият проблем е още по-сериозен: когато създаването на “H3 ” стартира през 2013 година, японците още не мислеха за възвръщаемост – СпейсЕкс съумяха да реализират своето първо кацане на първа степен чак през 2015 година и изстреляха за пръв път рециклирана ракета две години по-късно, през 2017 година. Сега, шест години по-късно, образът на космонавтиката е радикално друг, а всяка нова ракета без детайл на възвръщаемост ще се сблъска със съществени компликации в бъдеще.

При всички положения “H3 ” е това, което Япония разполага като модерна технология и в случай че дебютният полет на ракетата бъде сполучлив, в слънчевосинхронна орбита ще бъде позициониран спътникът “ALOS-3 ”. Той тежи 3 тона и има камери, способни да снимат земната повърхнина с резолюция 0.8 m/pixel. Спътникът ще може да се употребява за своевременна реакция приприродни бедствия.

Двете степени на “H3 ” работят на течен водород и О2. Ракетата се чака да е в положение да извежда потребни товари с тегло от 28 тона до околоземна орбита.

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР