7 от най-редките автомобили в света
Представяме ви някои от най-редките творби на автомобилното изкуство, създавани в миналото. През годините са създадени няколко автомобила в дребен тираж, доста от които са се трансформирали в същински икони, само че кои са най-редките за всички времена?
Този въпрос е сложен за решение, защото от техническа позиция всеки образец за автомобил, от който има единствено един образец, е най-редкият автомобил в света. Няколко автомобилни производители са създали единични екземпляри, а има и такива, чиито индустриални размери постоянно са толкоз ниски, че всичко, което вършат, е необичайност спрямо всеобщите производители на коли.
Koenigsegg, да вземем за пример, създава по-малко от 100 единици годишно, същото важи и за Pagani. BMW прави това за часове. Автомобилите Porsche GT се създават във допустимо най-вече екземпляри, само че все пак те са доста малко. Това, което е необичайност за BMW, може да не е необичайност за Aston Martin. Но даже и измежду бутиковите марки някои коли са по-редки от други.
В този лист ще разгледаме селекция от шосейни коли, от които са създадени единствено 10 или по-малко бройки, без да се включват еднократните творения. Старите спортни коли, които в този момент може да са позволени за придвижване по пътищата, са изключени от този лист, с цел да можем да се съсредоточим върху редките коли, които постоянно са били предопределени за улична приложимост.
Материалът е квалифициран от Себастиан Сенисо, един от най-популярните автори в автомобилно-ентусиасткия уебсайт CarBuzz.
Ferrari J50 – 10 създадени екземпляра
През 2016 година се запознахме с Ferrari J50 и както подсказва името, това беше в чест на 50-годишнината от активността му в Япония. Базиран на 488 Spider, този прелестен автомобил със приблизително ситуиран мотор издигна нещата на ново равнище освен във връзка с дизайна, само че и на продуктивността, като 3,9-литровият V8 с две турбини бе повишен до 681 конски сили. Скоростта няма да е проблем.
Но това няма изключително значение, тъй като късата и извънредна индустриална серия значи, че множеството купувачи в никакъв случай няма да се възползват от капацитета на J50.
Година след разкриването на този модел беше показан Apollo Intensa Emozione, също с тираж от 10 бройки. Тази лимитирана серия разполагаше със 780 к.с., само че тя също е автомобил за писта, тъй че не дава отговор на нашите критерии.
W Motors Lykan HyperSport – 7 създадени бройки
W Motors Lykan HyperSport беше показан за първи път в предсерийна форма през 2013 година, годината след основаването на самата компания. Изработени са единствено седем бройки на стойност 3,4 млн. $, което прави Lykan HyperSport третият най-скъп сериен автомобил все още на стартирането му в продажба.
Оправданието за тази цена бяха показните дизайнерски детайли като скъпоценни камъни в предните фарове и златни шевове по седалките на купето. Той даже разполагаше със система от двукрили порти като на Koenigsegg, само че performance-a му беше надалеч от този на шведските хиперавтомобили.
Един от тези лимитирани коли беше употребен от полицията на Абу Даби, само че нито един от тези фактори не промени обстоятелството, че автомобилът изглеждаше по-скоро като авто вид на пране на пари, в сравнение с като същински опит за основаване на нещо неизмеримо.
Ferrari Sergio – 6 създадени бройки
Ferrari Sergio е шосейната версия на концепта Pininfarina Sergio – роудстър без предно стъкло, който бе показан през 2013 година на автомобилното ревю в Женева в символ на респект към някогашния ръководител на компанията, автомобилния дизайнер Серджо Пининфарина, умрял предходната година.
През 2016 година Маранело създава шест екземпляра от автомобила, като прибавя предно стъкло и преносим корав покрив. Базиран на основата на моменталната класика, каквато беше превъзходният 458 Spider, вие получавате 4,5-литров V8 с 9000 об/мин, произвеждащ 562 конски сили при постигане на алената линия.
За това, което съставлява и на кого отдава респект, това евентуално е едно от най-специалните дребни серии на Ferrari, правени в миналото, даже и да не е толкоз прелестно, колкото концепцията.
McLaren F1 LM – 5 създадени бройки
Една безапелационна икона се появява на пазара в края на 1995 година като McLaren F1 LM, от който са създадени единствено няколко бройки. Буквално – единствено пет броя видяха бял свят. По създание това е пътно издание на спортния автомобил F1 GTR, който господства в тогавашното издание на „ 24-те часа на Льо Ман “.
Той употребява същия мотор BMW V12 като този автомобил, само че без наложителните за надпреварата ограничавания, които бяха добавени, с цел да може автомобилът да съблюдава разпоредбите за баланс на мощността. Той генерираше зашеметяващите 671 к.с. в автомобил, който беше с 59 кг по-лек от елементарния F1, с тегло 1061 кг. А F1 към този момент беше кралят на скоростта.
Близо 30 години по-късно BMW едвам в този момент стартира да създава такава мощ в личните си коли, а те са два пъти по-тежки. Състезателните коли, превърнати в лимитирани серии, не стават по-яки от F1 LM, а през днешния ден съвсем нищо не е толкоз чисто.
Lamborghini Veneno Coupe – 4 създадени бройки
Специалното купе Lamborghini Veneno се появи на международната сцена през 2013 година и бяха създадени единствено четири бройки, една от които през днешния ден се намира в музея MUDETEC. Тази лимитирана серия е основана на Aventador Coupe, само че моторът ѝ създава още повече мощ, като разполага със 740 коня. По-късно Lamborghini създава още девет модела Roadster, което механически прави модела несъответствуващ за нашия лист.
Но единственото издание на автомобил в четири екземпляра, което успяхме да открием, беше Bugatti Type 57SC Atlantic, като всеки от тях беше неповторим по някакъв метод. Нещо повече, всъщност това бяха специфични издания на елементарния Type 57.
SC Atlantic е автомобил, за който мнозина смятаха, че е създаден в три бройки, само че през 2004 година известният историк на Bugatti Пиер-Ив Льоже удостовери в книгата си Bugatti: les 57 Sport, че са създадени четири бройки, макар че до през днешния ден са оживели единствено три, всяка от които коства милиони долари.
Corvette ZL1 – създадени 3 бройки
Изданието C3 на Chevrolet Corvette се предлага с опцията L88 427 кубически инча big block V8 през 1967 година – спортен мотор с висока компресия и стоманен блок, за който се твърди, че създава 430 к.с., само че в действителност развива близо 500.
Този тежък елемент се оферираше като алтернатива за 1000 $ и Chevy не го популяризираше доста добре, евентуално тъй като цената на опцията беше една четвърт от цената на самия автомобил. Но още по-скъп беше пакетът ZL1 от 1969 година, който включваше алуминиев блок за L88. Като цяло опцията струваше 4700 $ над цената на автомобила от 4000 $: 1032,15 $ за L88 и 310 $ за пакета ZL1.
В резултат на това единствено двама купувачи са се възползвали от тази опция, съгласно Hagerty, като са избрали купетата в жълто и бяло. Тези щастливци са имали най-бързия сериен автомобил, създаван в миналото по това време, само че те не са били толкоз неповторими, колкото се е считало в началото. Декемврийският брой на списание Car and Driver от 1969 година разкрива, че третият ZL1 е поръчан в алено от инженер от Gulf Oil, който понякога се състезавал с него на писта, съгласно Wikipedia. Той в никакъв случай не го е продал.
Pagani Zonda HP Barchetta също е автомобил от три специфични издания, само че в този случай считаме, че американецът е по-специален в доста връзки. Вероятно това е свещеният граал на гамата C3.
Koenigsegg CCXR Trevita – 2 създадени бройки
Koenigsegg CCXR към този момент е умопомрачителен хиперавтомобил – или мегаавтомобил, в случай че предпочитате термина на създателя Кристиан декор Кьонигсег – само че изданието Trevita е още по-впечатляващо. Trevita значи „ три бели “ на шведски, а автомобилът въплъщава това изложение с патентованата диамантена тъкан на Koenigsegg – неповторим способ за произвеждане на въглеродни нишки, при който влакната са покрити с диамантено покритие.
Първоначално са планувани три автомобила, само че заради сложността на структурата единствено два са направени с каросерия Koenigsegg Shimmering Diamond Weave. Със своите 1018 к.с. при прилагане на Е85 това е същински заповедник на скоростта, само че като се имат поради невероятните способи на конструиране, се съмняваме, че някой ще рискува да усети оптималната му скорост.
Shelby Cobra Super Snake и Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe (последният публично е най-скъпият автомобил в света и кралят на скоростта за времето си) също са лимитирани единствено до два екземпляра от съответните производители.
Мерцедесът притегли купища пари (около 142 млн. долара), когато Mercedes го разгласи за продажба предходната година, само че купето Shelby също не е на ниска цена, като през 2021 година моделът, притежаван персонално от Карол Шелби, доближи цена от 5,5 млн. $.
Още модели, които заслужават да бъдат споменати
Съществуват няколко редки автомобила, доста от които елементарно биха могли да намерят място в този лист. Например Rolls-Royce Boat Tail е автомобил, от който ще бъдат направени единствено три екземпляра, и то единствено за най-лоялната клиентела на Rolls-Royce.
В малко по-голям брой имаме Alfa Romeo 33 Stradale, от която са създадени 18 броя. Разширете обсега още малко и ще стигнете до други редки модели като пътното издание на първото потомство Ford GT40, един от най-хубавите състезатели за устойчивост, които Америка в миналото е произвеждала. Porsche също е известно с производството на лимитирани серии, а Mercedes-AMG също е обожател на специфичните серийни коли. Всеки харесва нещо особено.
Aston Martin създава модели за изпращане на своите спортни икони, а ранните спортни коли Aston Martin, както доста други от епохата, усилват цената си и стават все по-редки с течение на десетилетията, изключително когато някои от тях са аварирали или са станали неизползваеми по различен метод. Aston Martin DBR1 да вземем за пример се продава за осемцифрени суми.
По принцип тази амалгама от лимитирани коли може да продължи до безспир, тъй като инженерите постоянно ще уголемяват границите, а ръководителите на марките постоянно се стремят към хитов модел, който ще натрупа пари незабавно след оповестяването му.
Причините за основаването на лимитирани коли могат да бъдат най-различни – условия за хомологация, слаби продажби, индустриални компликации или промяна на управлението, само че каквато и да е повода дадена марка да пусне лимитирана серия, можете да сте сигурни, че ще има още доста лимитирани коли, създадени в дребни количества, до момента в който съществуват колите.