Държавата ще строи сама проекта Въча, ама друг път
Представителите на Министерство на регионалното развитие, Областната администрация, Водната асоциация и ВиК-Пловдив направиха на пух и прахуляк прединвестиционното изследване на " Аш индъстрийз ". Не било добре оборудванията от стратегическо значение да се построяват на концесия.
Проектът за доставяне на Пловдив и още десетки обитаеми места от 6 общини с чиста вода от каскадата " Доспат-Въча " още веднъж е на трупчета. Поредното прединвестиционно изследване, предоставено през 2019 година на израелската компания " Аш индъстрийз ", бе направено на пух и прахуляк по време на Експертния съвет в Областната администрация в петък. От Областната администрация, която е възложител на изследването, до края на деня не дадоха информация по какъв начин е протекъл съветът. В него гласоподават представители на 32 институции. Повечето от тях считат, че не е добре стратегическото оборудване да се дава на концесията и страната би трябвало да го построи със лични средства или европейско финансиране. Разработчиците отвръщат, че в прединвестиционното изследване са планувани и двата разновидността, а отпорът е политическа или лобистка акция.
Експертите на Областната администрация и ВиК-Пловдив са дали негативни мнения по време на дебата. " За " изследването е бил представителят на Община Пловдив. " Проектът за водоснабдяването от каскада " Доспат - Въча " наложително би трябвало да бъде признат и съм сигурен, че рано или късно това ще стане. Личната ми позиция като на кмет и пловдивчанин, както и на екипа ми е, че няма различен вид, тъй като водата от язовира, подавана по гравитачен метод, е чиста и доста по-евтина, в сравнение с добивана със сонди, изключително при тези високи цени на електрическата енергия. Водата, както и въздухът са главните проблеми, които би трябвало да бъдат решавани ", разяснява кметът на Пловдив Здравко Димитров.
Разбиха на пух и прахуляк плана " Въча "
Израелската компания " Аш индъстрийз ", която разработваше прединвестиционното изследване, ще съди Областната администрация. Чиновници от разнообразни институции издавали мнения " copy-paste ", в това число и с правописните неточности.
Израелската компания „ Аш индъстрийз “, която изготвя прединвестиционното изследване по плана " Въча ", ще съди Областна администрация - Пловдив. Преработеният и усъвършенстван вид бе показан на Областен експертен съвет в петък, само че самата среща, макар че е била онлайн, е минала в неприятен и манипулативен звук, настояват консултантите. Хората на „ Аш индъстрийз “ даже не знаят по какъв начин е завършило гласуването на новата версия на плана, защото са напуснали съвещанието прибързано.
" В доста от мненията, които получихме, обособени пасажи са " copy-paste ", в това число и с правописните неточности. Нито един аргумент не е заможен ", разяснява Илия Кирчев, който е част от икономическия екип на израелската компания. " Една от най-често повтаряните забележки е, че, в случай че се вкара в плана непознат вложител, няма да може да се употребяват европари. Но ние не споделяме това, а даваме разновидности - или обектът ще се финансира с пари от бюджета, или със средства на водния холдинг, или по стратегии на Европейски Съюз, или ще се употребява микс-финансиране. Хипотезата с частен вложител, който да го построи, да го вземе на концесия, е единствено една в допълнение препоръчана опция ", безапелационен е Кирчев.
Водоснабдяването на 29 обитаеми места, в това число и Пловдив, с чиста планинска вода от каскада Въча е най-големият инфраструктурен воден план за последните 50 години. По него мнения дават 32 институции. Позицията на Министерство на регионалното развитие е събрана в 14 страници документ, само че есенцията е, че както и първият път, по този начин и в този момент мнението не е позитивно, защото не са взети под внимание забележките по първия вид на плана, дадени още през февруари. В писмото, подписано от зам.-министър Валентин Граматиков, се споделя, че израелската компания е показала „ напълно ново прединвестиционно изследване за обекта, като няма никакви обосновки за направената смяна. Представени са нови разновидности за водовземане (основно и резервно), нови разновидности за площадки на пречиствателната станция за питейни води (ПСПВ), резервоарите и трасетата на водопроводите “.
От Асоциацията по ВиК-Пловдив съвсем буквално показват като минус №1 на доработката същите неща. Те даже се хващат за неточност от недовиждане в отчета, където вместо " Областна администрация " е написано „ районна администрация “.
До края на деня в петък от Областната администрация не излязоха с публично мнение за резултатите от работата на Експертния съвет. Според информация на " Марица " прединвестиционното изследване не е признато. Не е ясно какво ще последва с публичната поръчка за възлагането и подписания контракт сред администрацията и „ Аш индъстрийз “.
Спас Гърневски: Експертите да спрат с разискванията, другояче ще чакаме 600 година
Обсъжданията на водоснабдяването от каскада „ Въча “ би трябвало да спрат, тъй като колкото повече експертни препоръки се организират, толкоз по-невъзможно става жителите на Пловдив и прилежащите обитаеми места да пият чиста вода.
Така Спас Гърневски, някогашен народен представител и кмет на Пловдив (1995-1999 г.), разяснява през вчерашния ден решението на Експертния съвет в региона, с което планът беше отритнат. По самодейност на Гърневски в средата на 90-те години беше обновен остарелият план от времето на соца.
„ От първия план до момента са минали 60 години. Още 600 години ли ще чакаме институциите да се обединят най-сетне към рационално и градивно решение? Отказ на съвета да утвърди плана е политическа еманация по сходство на това, което се случва в Народното събрание - всяко положително начинание да се блокира. Досега са извършени доста експертни препоръки, само че както виждаме, изгодата е нулева. Призовавам да се спре с безсмислените полемики, политиците да загърбят пристрастията си и да се обединят към една идея “, предложи Гърневски.
Той подсети, че в неговия мандат беше осъществено изследване от работна група от Европейска банка за развиване и въз основа на плана напролет на 1999 година на взаимното съвещание на представителите от банката, Министерство на регионалното развитие и Община Пловдив се реализира съглашение за заем от 70 млн. $ при 15 година гратисен интервал и прогноза, че инвестицията ще се изплати след 12 години. Папката с документите за „ Въча “ беше предадена на идващия кмет доктор Иван Чомаков, само че остана да събира прахуляк в чекмеджетата на служителите.
Славчо Атанасов: Политическите комисионери трансфораха публично-частното партньорство в мръсна дума
Съмнявам се, че този стратегически план за Пловдив може да бъде изпълнен качествено от ВиК холдинга. Не че имам съмнения за работата на българските учени и инженери, само че над тях са политиците. А това е проблем. Дали да бъде обезпечена вода за Пловдив и още десетки обитаеми места от Каскада „ Доспат-Въча”, е политическо решение. Едва когато то бъде взето на най-високо равнище, идва ред на специалистите.
Прединвестиционни изследвания за плана са правени доста пъти. Не е мъчно да бъде създаден и механически план. Въпросът е, че би трябвало политическа воля за това някой да принуди НЕК да обезпечи водата, и то за десетилетия напред. Защото е известно, че служителите, даже най-висшите, не желаят да си основават главоболия, като поемат каквито и да било отговорности.
Моето мнение е, че страната скоро няма да може да отдели нужните пари за построяването на оборудванията, още повече че съгласно първичния план водата от Въча трябваше да стига до Първомай и Хасково. Това е безценен план. Като знаем на какви цени се извършват публичните поръчки у нас, несъмнено ще стигне 1 милиард. А ВиК холдингът няма такива средства - или в случай че ги има, те са за всички краища на България, които са застрашени от безводие.
Когато бях кмет на Пловдив, с екипа ми влязохме в контакт с две от най-мощните компании в бранша. Французите бяха подготвени да изградят оборудванията за своя сметка и да ги употребяват 30 години, след което да ги предадат на страната. Това беше преди 12 години. Ако тогава бяхме стартирали, в този момент нямаше да пием вода от поречието на Марица, добивана с енергоемки помпи. Във времето поради политическите медиатори и комисионери публично-частните партньорства станаха мръсна дума. Когато се поеме такава самодейност, най-после постоянно публичният интерес е заметен под килима, а в случай че има облага - тя е за частника. В Пловдив имаме доста печални образци в това отношение.
На политическия лобизъм и корупционните схеми би трябвало да се постави край, с цел да може страната или Общината и частните вложители още веднъж да могат да си сътрудничат в интерес на публичния интерес. Защото планове като „ Въча” няма по какъв начин да бъдат построени бързо и качествено единствено от страната.
Проектът за доставяне на Пловдив и още десетки обитаеми места от 6 общини с чиста вода от каскадата " Доспат-Въча " още веднъж е на трупчета. Поредното прединвестиционно изследване, предоставено през 2019 година на израелската компания " Аш индъстрийз ", бе направено на пух и прахуляк по време на Експертния съвет в Областната администрация в петък. От Областната администрация, която е възложител на изследването, до края на деня не дадоха информация по какъв начин е протекъл съветът. В него гласоподават представители на 32 институции. Повечето от тях считат, че не е добре стратегическото оборудване да се дава на концесията и страната би трябвало да го построи със лични средства или европейско финансиране. Разработчиците отвръщат, че в прединвестиционното изследване са планувани и двата разновидността, а отпорът е политическа или лобистка акция.
Експертите на Областната администрация и ВиК-Пловдив са дали негативни мнения по време на дебата. " За " изследването е бил представителят на Община Пловдив. " Проектът за водоснабдяването от каскада " Доспат - Въча " наложително би трябвало да бъде признат и съм сигурен, че рано или късно това ще стане. Личната ми позиция като на кмет и пловдивчанин, както и на екипа ми е, че няма различен вид, тъй като водата от язовира, подавана по гравитачен метод, е чиста и доста по-евтина, в сравнение с добивана със сонди, изключително при тези високи цени на електрическата енергия. Водата, както и въздухът са главните проблеми, които би трябвало да бъдат решавани ", разяснява кметът на Пловдив Здравко Димитров.
Разбиха на пух и прахуляк плана " Въча "
Израелската компания " Аш индъстрийз ", която разработваше прединвестиционното изследване, ще съди Областната администрация. Чиновници от разнообразни институции издавали мнения " copy-paste ", в това число и с правописните неточности.
Израелската компания „ Аш индъстрийз “, която изготвя прединвестиционното изследване по плана " Въча ", ще съди Областна администрация - Пловдив. Преработеният и усъвършенстван вид бе показан на Областен експертен съвет в петък, само че самата среща, макар че е била онлайн, е минала в неприятен и манипулативен звук, настояват консултантите. Хората на „ Аш индъстрийз “ даже не знаят по какъв начин е завършило гласуването на новата версия на плана, защото са напуснали съвещанието прибързано.
" В доста от мненията, които получихме, обособени пасажи са " copy-paste ", в това число и с правописните неточности. Нито един аргумент не е заможен ", разяснява Илия Кирчев, който е част от икономическия екип на израелската компания. " Една от най-често повтаряните забележки е, че, в случай че се вкара в плана непознат вложител, няма да може да се употребяват европари. Но ние не споделяме това, а даваме разновидности - или обектът ще се финансира с пари от бюджета, или със средства на водния холдинг, или по стратегии на Европейски Съюз, или ще се употребява микс-финансиране. Хипотезата с частен вложител, който да го построи, да го вземе на концесия, е единствено една в допълнение препоръчана опция ", безапелационен е Кирчев.
Водоснабдяването на 29 обитаеми места, в това число и Пловдив, с чиста планинска вода от каскада Въча е най-големият инфраструктурен воден план за последните 50 години. По него мнения дават 32 институции. Позицията на Министерство на регионалното развитие е събрана в 14 страници документ, само че есенцията е, че както и първият път, по този начин и в този момент мнението не е позитивно, защото не са взети под внимание забележките по първия вид на плана, дадени още през февруари. В писмото, подписано от зам.-министър Валентин Граматиков, се споделя, че израелската компания е показала „ напълно ново прединвестиционно изследване за обекта, като няма никакви обосновки за направената смяна. Представени са нови разновидности за водовземане (основно и резервно), нови разновидности за площадки на пречиствателната станция за питейни води (ПСПВ), резервоарите и трасетата на водопроводите “.
От Асоциацията по ВиК-Пловдив съвсем буквално показват като минус №1 на доработката същите неща. Те даже се хващат за неточност от недовиждане в отчета, където вместо " Областна администрация " е написано „ районна администрация “.
До края на деня в петък от Областната администрация не излязоха с публично мнение за резултатите от работата на Експертния съвет. Според информация на " Марица " прединвестиционното изследване не е признато. Не е ясно какво ще последва с публичната поръчка за възлагането и подписания контракт сред администрацията и „ Аш индъстрийз “.
Спас Гърневски: Експертите да спрат с разискванията, другояче ще чакаме 600 година
Обсъжданията на водоснабдяването от каскада „ Въча “ би трябвало да спрат, тъй като колкото повече експертни препоръки се организират, толкоз по-невъзможно става жителите на Пловдив и прилежащите обитаеми места да пият чиста вода.
Така Спас Гърневски, някогашен народен представител и кмет на Пловдив (1995-1999 г.), разяснява през вчерашния ден решението на Експертния съвет в региона, с което планът беше отритнат. По самодейност на Гърневски в средата на 90-те години беше обновен остарелият план от времето на соца.
„ От първия план до момента са минали 60 години. Още 600 години ли ще чакаме институциите да се обединят най-сетне към рационално и градивно решение? Отказ на съвета да утвърди плана е политическа еманация по сходство на това, което се случва в Народното събрание - всяко положително начинание да се блокира. Досега са извършени доста експертни препоръки, само че както виждаме, изгодата е нулева. Призовавам да се спре с безсмислените полемики, политиците да загърбят пристрастията си и да се обединят към една идея “, предложи Гърневски.
Той подсети, че в неговия мандат беше осъществено изследване от работна група от Европейска банка за развиване и въз основа на плана напролет на 1999 година на взаимното съвещание на представителите от банката, Министерство на регионалното развитие и Община Пловдив се реализира съглашение за заем от 70 млн. $ при 15 година гратисен интервал и прогноза, че инвестицията ще се изплати след 12 години. Папката с документите за „ Въча “ беше предадена на идващия кмет доктор Иван Чомаков, само че остана да събира прахуляк в чекмеджетата на служителите.
Славчо Атанасов: Политическите комисионери трансфораха публично-частното партньорство в мръсна дума
Съмнявам се, че този стратегически план за Пловдив може да бъде изпълнен качествено от ВиК холдинга. Не че имам съмнения за работата на българските учени и инженери, само че над тях са политиците. А това е проблем. Дали да бъде обезпечена вода за Пловдив и още десетки обитаеми места от Каскада „ Доспат-Въча”, е политическо решение. Едва когато то бъде взето на най-високо равнище, идва ред на специалистите.
Прединвестиционни изследвания за плана са правени доста пъти. Не е мъчно да бъде създаден и механически план. Въпросът е, че би трябвало политическа воля за това някой да принуди НЕК да обезпечи водата, и то за десетилетия напред. Защото е известно, че служителите, даже най-висшите, не желаят да си основават главоболия, като поемат каквито и да било отговорности.
Моето мнение е, че страната скоро няма да може да отдели нужните пари за построяването на оборудванията, още повече че съгласно първичния план водата от Въча трябваше да стига до Първомай и Хасково. Това е безценен план. Като знаем на какви цени се извършват публичните поръчки у нас, несъмнено ще стигне 1 милиард. А ВиК холдингът няма такива средства - или в случай че ги има, те са за всички краища на България, които са застрашени от безводие.
Когато бях кмет на Пловдив, с екипа ми влязохме в контакт с две от най-мощните компании в бранша. Французите бяха подготвени да изградят оборудванията за своя сметка и да ги употребяват 30 години, след което да ги предадат на страната. Това беше преди 12 години. Ако тогава бяхме стартирали, в този момент нямаше да пием вода от поречието на Марица, добивана с енергоемки помпи. Във времето поради политическите медиатори и комисионери публично-частните партньорства станаха мръсна дума. Когато се поеме такава самодейност, най-после постоянно публичният интерес е заметен под килима, а в случай че има облага - тя е за частника. В Пловдив имаме доста печални образци в това отношение.
На политическия лобизъм и корупционните схеми би трябвало да се постави край, с цел да може страната или Общината и частните вложители още веднъж да могат да си сътрудничат в интерес на публичния интерес. Защото планове като „ Въча” няма по какъв начин да бъдат построени бързо и качествено единствено от страната.
Източник: marica.bg
КОМЕНТАРИ