Представители на Paysafe разкриха данни от глобално проучване за това

...
Представители на Paysafe разкриха данни от глобално проучване за това
Коментари Харесай

Потребителите искат разнообразни методи за плащане


Представители на Paysafe разкриха данни от световно изследване за това по какъв начин потребителите харчат и икономисват (снимка: I. Mladenova / предоставена от Paysafe)

Близо половината (44%) от потребителите в България са трансформирали навиците си за харчене, спрямо предната година, като тази цифра на световно равнище е 56%, сочи изследване на платформата за разплащания Paysafe измежду 14 500 респонденти в разнообразни възрастови групи от целия свят.

Потребителите у нас освен са станали по-осъзнати за измененията в цените на разнообразни артикули и услуги, само че и търсят по-богат избор на способи за заплащане – от дебитни карти и банкови преводи до цифрови портфейли и пари в брой, оповестиха от компанията на конференция в София.

Сигурността е от водещо значение

Според отчета „ Портфейлът от вътрешната страна: Как потребителите харчат и икономисват през 2024 година ”, 23% от потребителите в България не са завършвали своята онлайн покупка, в случай че търговецът не предлага богат избор разплащателни способи.

Тъй като от ден на ден бизнеси възприемат политиката за безконтактно (безкешово) заплащане, преобладаваща част от българските консуматори (57%) показват терзание, че заплащането в брой може да изчезне като алтернатива, а други 39% споделят, че биха желали да купуват артикули или услуги онлайн, само че да ги заплащат в брой във физически обект.

Сигурността при заплащанията към момента е от водещо значение измежду респондентите в България. Повече от половината (51%) споделят, че изборът им на място за извършване на покупки онлайн в огромна степен се дефинира от това до каква степен са предпазени заплащанията им от търговците. Две трети от потребителите показват, че се усещат по-спокойни, когато купуват от бизнес, който е въвел стъпки за отбрана на финансовите данни или в случай че видят алтернатива за заплащане, която разпознават и са привикнали да употребяват.

Търсене на многообразие

Все по-разнообразни стават желанията за способи за заплащане измежду потребителите. Доколкото дебитните карти (74% за България и 53% на световно ниво) са най-използвани тази година спрямо 2023 година, кредитните карти (38%) и цифровите портфейли (27%) също са нараснали известността си, като се появяват и напълно нови способи на заплащане и платформи.

Над половината (59%) от всички консуматори в България са създали онлайн покупка през обществените медии, като 38% употребяват тази алтернатива няколко пъти годишно. Проучването демонстрира и че една трета (35%) от хората у нас към този момент си служат със смарт часовник или друго малко портативно устройство, с цел да заплащат във физически обекти.

Интересът към новите технологии варира измежду поколенията, като по-младите консуматори са по-склонни да възприемат и тестват новаторските варианти за заплащане, като тези, задвижвани от изкуствен интелект (AI), да вземем за пример. 21% от потребителите на възраст 18-43 години у нас (сравнено с 36% на световно ниво) утвърждават потреблението на AI за възстановяване на заплащанията. В същото време, 26% от хората на възраст 60+ не се усещат удобно с концепцията за приложение на AI при заплащанията (сравнено с 33% на световно ниво).

„ Потребителите от ден на ден съпоставят извършването на покупки си на разнообразни места – освен, с цел да открият най-хубавата договорка, само че и най-хубавият метод на заплащане, който им дава избор, сигурност и експедитивност и ги кара да се връщат още веднъж и още веднъж ”, разяснява Боб Легтърс, вицепрезидент по артикули в Paysafe.

Финансово здраве 

По-задълбоченият разбор на цифрите и данните, които изясняват измененията в потребителското държание във връзка с заплащанията, извежда главните финансови провокации, пред които са изправени огромна част потребителите в България.

Над половината (58%) от респондентите споделят, че печелят тъкмо едвам покрият месечните си разноски, а една четвърт (25%) показват, че не изкарват задоволително, с цел да покрият потребностите си всеки месец, като цифрата леко нараства до 29% за представителите на потомство Z (33% за Gen Z в света).

Все отново, множеството респонденти в България чакат нарастване в приходите си през идващите 5 до 10 години – към половината (51%) считат, че ще разполагат с към 10% повече, а 10% споделят, че не чакат никакъв растеж. Въпреки лимитираните приходи при започване на кариерата си, хората от поколенията Z и Millennials са обнадеждени, че приходите им ще се вдигнат надлежно с 19% и 17% в близко бъдеще.

Много от потребителите в България споделят, че живеят от заплата до заплата, което изяснява понижената им дарба да икономисват, като 39% заделят по-малко от 6% от приходите си всеки месец, а 15% не съумяват въобще. Липсата на опция да пестят средства може да се изясни и с увеличаващите се разноски за живот, като респондентите показват, че харчат доста повече за хранителни артикули (68%), комунални услуги (55%) и съществени артикули (51%).

Оптимистична прогноза 

Данните от изследването на Paysafe демонстрират доза оптимизъм измежду българските консуматори, като 56% от респондентите (от които 78% представители на Gen Z) показват убеденост по отношение на финансовото си бъдеще.

19% от интервюираните у нас (за съпоставяне този % сумарно за останалите пазари е 27%) икономисват, с цел да купят първия си дом. Този % нараства до 32% за Z-поколението, които чакат да влагат в нов дом преди да са навършили 32 години.

Интересна е вероятността на Z-поколението, които имат вяра, че могат да се пенсионират преди 61-годишна възраст (49%). За България този % е 35%.
Източник: technews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР