САЩ и Мексико се споразумяха за по-строги мерки срещу рекордната миграция
Представители на Мексико и Съединени американски щати са се споразумели да работят в по-тясно съдействие в битката с рекордната миграция през общата им граница, съобщи Ройтерс, като се базира на взаимно изказване на държавните управления на двете страни от през днешния ден. Агенцията разяснява, че изказването идва ден след диалози на високо ниво за справяне с рекордния брой мигранти, оповестява Българска телеграфна агенция.
След визитата в Мексико на държавния секретар на Съединени американски щати Антъни Блинкен двете прилежащи страни оповестиха, че ще се стремят да засилят активността по подпомагането на мигранти от Венецуела, Куба, Никарагуа и Хаити, както и да се борят за изкореняването на първопричината за миграцията.
Делегациите на двете страни, които възнамеряват нова среща във Вашингтон идния месец, са обсъждали и случаите на облагодетелстване от програмата на Съединени американски щати за отбрана на мигрантите, пристигнали на американска територия в детска възраст. Това са по този начин наречените " мечтатели " - доведени нелегално в Съединени американски щати като деца испаноговарящи мигранти, които дълго време са били без документи за престояване.
Разговорите последваха решението на Съединени американски щати да затворят краткотрайно някои от граничните пунктове, с цел да могат да се пренасочат чиновниците от тях за защита на други невралгични места по границата. Този ход докара до закъснение на търговията и породи рецензии от страна на републиканците към държавното управление на демократа Джо Байдън, който се кандидатира за втори мандат като президент на Съединени американски щати за изборите следващата година.
По-рано през днешния ден мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор съобщи, че двете страни са се споразумели краткотрайно затворените гранични пунктове отсега нататък да не стопират повече работата си.
" Споразумението е реализирано. Железопътните гранични пунктове и граничните мостове към този момент са отворени, с цел да се възстановява обстановката ", съобщи Лопес Обрадор на утринна конференция. Той означи, че вчерашните диалози са били " откровени " и похвали връзките на държавното управление на Байдън с Мексико.
Повече от половин милион мигранти са прекосили тази година рисковата джунгла Дариен сред Южна и Централна Америка, заемаща елементи от Панама и Колумбия. Това е два пъти над миналогодишния връх, отбелязва Ройтерс.
Последният поток от хиляди мигранти и претенденти за леговище се придвижва постепенно на север през южния мексикански щат Чиапас с вярата да доближи американска територия. Президентът на Мексико сподели, че става въпрос за хиляда и петстотин души, само че в информации на локалните медии се загатна цифрата 7000.
Един от тези мигранти е Марвин Мехиас от Хондурас, който пред Ройтерс споделя, че не губи религия в Бога. Той е придружаван от сина си, претърпял интервенция на крайници. Мехиас се надява държавните управления на Съединени американски щати и Мексико да са се споразумели, с цел да може той да бъде позволен на американска територия и да стартира работа там.
Същевременно през днешния ден мексиканският водач Обрадор съобщи, че тематиката за фентанила (синтетичен опиоид) е била също " съществено разисквана " по време на диалозите с американската делегация през вчерашния ден. Съединени американски щати упорстват Мексико да направи повече в битката с трафика на фентанил.