Председателят на Българския олимпийски комитет, олимпийска шампионка и световна рекордьорка

...
Председателят на Българския олимпийски комитет, олимпийска шампионка и световна рекордьорка
Коментари Харесай

Стефка Костадинова: Имах сили да скоча 210 см на ОИ в Атланта

Председателят на Българския олимпийски комитет, олимпийска шампионка и международна рекордьорка Стефка Костадинова и различен огромен първенец в леката атлетика Янко Братанов участваха в поредна конференция във връзка 100-годишнината на българската лека атлетика, която се отбелязва през 2024 година. На срещата участваха още президентът на Българската федерация по лека атлетика Иван Колев и основният редактор на списание " Атлетика " Антон Бонов.

Иван Колев разкри, че федерацията планува издаване на две книги и къс филм за леката атлетика във връзка 100-годишнината, а също така се възнамерява провеждането на специфична галавечер в зала " Фестивална " в София. Вече са направени специфични юбилейни медали, с които ще бъдат наградени призьорите от държавните шампионати за 2024 година. " Празнуваме един ангажиращ и неповторим празник. Задължени сме и ще почетем всички наши първенци ", увери Колев.

Костадинова и Братанов се върнаха към някои от най-големите си триумфи и описаха пред публицистите любопитни случки от спортната си кариера.

" Леката атлетика е моята спортна обич. Тя ме направи известна. Даде ми самочувствие и мощ. Успехите, които реализирах не са единствено мои, само че и на моя клуб, и треньори, тъй че реверанс пред всички лекоатлети и реверанс пред царицата на спортовете ", разяснява Стефка Костадинова, олимпийска шампионка от Атланта 1996 и сребърна медалистка от Сеул 1988.

" Аз съм от едно потомство, което нямаше хрумвания, само че имаше идеали. Затова поисквам на всички млади български спортисти да има хрумвания. Ние би трябвало да си спомняме за нашите огромни спортисти ", акцентира Янко Братанов, европейски първенец и рекордьор от Мюнхен 1976, шесто и седмо място на Олимпиадите в Монреал 1976 и Москва 1980.

Братанов неотдавна се завърна още веднъж в България, сходно различен прославен треньор Илиян Пищиков, който към този момент работи с щафетите в националния отбор.

Костадинова си спомни за Игрите в Сеул с думите, че очаквала мощна Олимпиада, само че евентуално е подценила самото съревнование. " Стартът във високия скок бе към края на Игрите и аз претърпях резултатите на всички българи преди мен. Като че ли не ми останаха сили от страсти. Може би Господ реши да остана втора и популярност Богу, тъй като, в случай че бях станала олимпийска шампионка, щях да се откажа от спорта. Това, че останах втора беше огромен потрес за мен и по този начин останах в спорта до 1996 година и Атланта. За тази Олимпиада доста имах вяра и упражнявах, а очевидно Господ ме обича и съумях да печеля. Тогава откакто скочих 205 см и разбрах, че ставам олимпийска шампионка се отпуснах, другояче имах сили и щях да скоча 210 см ", описа великата лекоатлетка и продължи:

" Дай Боже българка да стане международна и олимпийска шампионка и да направи международен връх. Този връх си е наш и няма да го даваме на никой. "

" Следя всички надпревари и ми се желае да давам сили на нашите спортисти. Вярвам, че нашите спортисти ще допишат златната ни история ", сподели Костадинова и добави, че се надява българските експерти, които работят в чужбина, да се върнат в родината.

" Моят съвет към младите български спортисти е да са по-спокойни и всяка федерация да има експерт психолог ", съобщи още Стефка Костадинова, а на въпрос по какъв начин съхранява позитивизма си, тя разяснява: " Аз съм положителен човек и обичам да се заобикалям с хора, които основават положителна атмосфера. Не обичам нападателните хора. Възхищавам се на тези, които знаят защо се борят и тези, които остават правилни на приятелите си. Научила съм, че огромният състезател не мрънка. Големият е огромен, тъй като не мрънка, а мрънкат дребните. "

По мотив идното българско присъединяване на Олимпиадата в Париж, ръководителят на Българския олимпийски комитет пожела: " Така да създадат спортистите ни, че да бъдат във върхова форма за Игрите. А доста ми се ще леката атлетика да вземе орден. Трябва да има феърплей в спорта, приканвам за обединяване. "

В края присъстващите разясниха въпроса за евентуалното създаване на стадион за лека атлетика в България, споменавайки разновидностите стадион " Академик " в София да стане чисто атлетически или Националният стадион " Васил Левски " да се употребява главно за лека атлетика, при построяването на нов футболен стадион в бъдеще.
Източник: gong.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР