Председателството на Съвета на ЕС има уникалния шанс да ни

...
Председателството на Съвета на ЕС има уникалния шанс да ни
Коментари Харесай

Лиляна Павлова: Председателството на ЕС ни дава уникалния шанс да се обединим

Председателството на Съвета на Европейски Съюз има неповторимия късмет да ни сплоти, да бъде тематиката, по която нямаме политически несъгласия.

Това разяснява министърът за българското председателство Лиляна Павлова Лиляна Павлова Николова е министър за Българското председателство на Съвета... към профила. Тя и ръководителя на Пан Европа България Гергана Паси откриха през днешния ден първото обществено разискване на целите на Българското председателство на Съвета на Европейски Съюз под мотото "101 дни до София - столица на Европа ". Павлова изрази вяра, че 10 години след идеята за присъединението към Европейски Съюз, в този момент почтено ще поемем нелеката задача да бъдем ръководители на Съвета на Европейски Съюз в миг, в който повече от всеки път би трябвало да бъдем диалогични и отворени.
Сега е моментът да покажем, че България е нещо положително и друго и че имаме с какво да допринесем за решенията на Европа, означи Павлова.

Тя напомни целите на председателството, като открои и тематиката за Западните Балкани. Дали сме поръчка председателството ни на Съвета на Европейски Съюз да бъде Балканското председателство, уточни Павлова и добави, че това за нас е приоритет на целите. Министърът изясни, че става дума за европейската вероятност на Западните Балкани не като голи обещания, само че не и като основаване на подправени очаквания и упования. Искаме да дадем ясна пътна карта, явен проект, при избрани стъпки, какво е вероятното за тях, разяснява тя.

Павлова означи основните послания - консенсус, конкурентоспособност и кохезия. Тя уточни, че посланието "Съединението прави силата " е годно като обръщение и за Европа, че обединени, сме по-силни и можем да се оправим дружно. България ще има своето място, няма да сме слушатели, ще имаме позиция, ще имаме ясните послания, ще бъдем равнопоставен сътрудник, отворен към разговор, съобщи министърът. Тя заявява, че няма да търсим фрагментация и разделяне, а обединяване. Министърът подчертава и върху ролята на младежите и уточни, че те са благосъстоянието на България.

Гергана Паси сложи въпроса по какъв начин Европа ще води най-важната война - войната за гении. Това е диалог, който бих се радвала да видя България да води в Съвета на Европейски Съюз, означи тя. Президентът на Атлантическия клуб и някогашен външен министър Соломон Паси Соломон Исак Паси е роден на 22 декември 1956 година в Пловдив. Син е на... към профила разяснява тематиката "консенсус " и уточни, че съгласно него консенсусът би трябвало да се основава, а не да се следва, консенсусът би трябвало да е цел, а не трамплин. Европа се нуждае от водачи, а водачите рядко са хора на консенсуса, тя би трябвало да се движи от хората, които потеглят от малцинството, счита Паси.

Председателят на Европейския институт за тактики и разбори Илия Лингорски означи, че, в случай че създадем по този начин, че след процеса, почнал по време на "Балканското председателство " пристигна моментът, когато "балканско " значи положително, обединяване и прогрес, а не това, което е означавало последните 100 години, това ще бъде повече от задоволително. Имаме основата за това, счита той.

Евродепутатът Андрей Новаков разяснява, че е окуражен във връзка с кохезионната политика. Имаме мотиви да стъпваме със самочувствие, дано не се държим като хора, които идват да ги ревизират, " да не се изложим през чужденците ", моли той. Председателството идва в миг, в който ще се взема решение бъдещето на кохезионната политика, би трябвало да се дейни, прикани още Новаков. В общественото разискване се включиха представители на неправителствения бранш, на университетските среди, публицисти.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР