Председателите на бюджетната и здравната комисии в парламента Менда Стоянова

...
Председателите на бюджетната и здравната комисии в парламента Менда Стоянова
Коментари Харесай

Мораториумът върху лекарствата е приет окончателно и пътува към КС


Председателите на бюджетната и здравната комисии в Народното събрание Менда Стоянова и Даниела Дариткова при гласуването на бюджета на НЗОК в Народното събрание, сн. БГНЕС

След развълнуван спор ръководещото болшинство прокара дефинитивно противоречивия мораториум за заплащането на нови медикаменти и медицински действия от Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) през идната година. Веднага след обнародването му, той ще бъде оспорен от омбудсмана Мая Манолова пред Конституционния съд. Тя неведнъж прикани депутатите да не го одобряват и заплаши, че в случай че това стане, ще го оспори, защото съгласно нея нарушава конституционното право на жителите на налична и качествена здравна помощ.

Предложеният от някогашния ръководител на Надзорния съвет на НЗОК и сегашен здравен министър Кирил Ананиев мораториум беше предпазен от ГЕРБ като за първи път стана ясно, че възбраната цели да се завоюва време за пробутване на нови нормативни промени, които да трансформират метода за заплащане на терапиите.

Председателят на здравната комисия Даниела Дариткова (ГЕРБ) изясни краткотрайната възбрана за финансиране на новаторски медикаменти с нуждата от време за прецизиране на нормативната уредба, тъй че отсега нататък да се заплаща не за обособени медикаменти, а за лечебен резултат.

Тя уточни, че по този начин ще се подсигурява по-ефективно консумиране на бюджета за медикаменти, който в последните години нараства неудържимо.

Дариткова отбрани и мораториума за финансиране на нови медицински действия, който по гледище на ГЕРБ беше омекотен, тъй че да не се отнася за откриване на нови услуги в обитаеми места, където те не се оферират. По думите й по този начин ще се спре ненужното разгръщане на болнични структури след анулацията на Националната здравна карта от съда и ще има опция да се усилят цените на клиничните пътеки, които са недофинансирани.

В същото време ще се подсигурява, че на местата, където има нужда, ще се разкриват нови медицински действия.

Българска социалистическа партия и Движение за права и свободи разкритикува ръководещите, че това ще разори провинциалните общински и държавни лечебни заведения.

Опозицията упрекна ръководещите в беззащитност

По време на дебата по Закона за бюджета на НЗОК заместник-председателката на Народното събрание Нигяр Джафер (ДПС) съобщи, че мораториумът за заплащане на новаторски медикаменти е самопризнание за беззащитност на институциите да наложат механизми за надзор на бюджета за медикаменти.

Тя разяснява, че новите технологии в опазването на здравето не могат да бъдат спрени и попита какво ще се прави след 1 година, когато пациентите, нуждаещи се от модерното лекуване ще станат тройно повече.

Депутатът от Българска социалистическа партия Георги Михайлов, който е някогашен шеф на Специализираната болница по онкохематология, съобщи, че въпреки засегнатите от мораториума медикаменти да не се употребяват за първа линия на лекуване, не пожелава на никого да има близки, които могат да бъдат повлияни от тях, а тази опция им се лишава. По думите му възбраната ще отприщи лавина от каузи и лекуването на засегнатите пациенти в чужбина ще коства доста по-скъпо на здравната каса, в сравнение с в случай че това лекуване се допусне у нас.

Хасан Адемов от Движение за права и свободи разяснява, че с предлаганите от ГЕРБ текстове се позволява навлизането на генерични заместители на медикаменти, които към този момент се употребяват у нас, а в това време се не разрешава навлизането на лекарства без аналог. Той разяснява, че прогенеричната политика, която е нещо хубаво, не би трябвало да се бърка с предлаганата възбрана, защото засегнатите от мораториума медикаменти са под патентна отбрана и техни заместители не се създават.

ГЕРБ призна, че с мораториума печели време за нови лекарствени регулации

Даниела Дариткова (ГЕРБ) съобщи, че осъзнава цялата отговорност на това групата й да поддържа предлагания от Надзорния съвет на НЗОК мораториум. Тя уточни, че сега в разноските за медикаменти на касата съществуват голям брой несъответствия и даде образец, че месечния разход за медикаменти на пациент с хронични болести като диабет и хипертония е 33 лв., на онкопациентите - 58 лв., на пациентите с редки заболявания - 1274 лв. и на трансплантираните пациенти - 361 лв..

Според Дариткова задачата да подготвяните от ръководещите промени, за които се печели време посредством мораториума, е да се обезпечи повсеместен достъп до лекарства за всички пациенти.

Тя беше репликирана от доктор Джафер (ДПС), че е непродуктивно да бъдат противопоставяни пациентите с разнообразни болести, защото никой не избира от какво да боледува. Тя уточни, че страната би трябвало да обезпечи лекуването и на децата с редки болести, чието месечно лекуване коства 70 000 лв., и на пенсионерите, които не могат да си разрешат да доплатят 20 лв., с цел да си купят медикаментите за хипертония.

В последна сметка болшинството на ГЕРБ и Патриотите прокара мораториумите върху заплащането на новите медикаменти и медицински действия и отхвърли предложенията на опозицията за тяхното отпадане.

Омбудсманът сезира Конституционен съд за мораториумите

По-рано денем омбудсманът Мая Манолова предизвести, че в случай че мораториумите бъдат признати от депутатите, тя ще сезира Конституционния съд, защото те лишават заболели хора от вярата да бъдат излекувани и нарушават конституционното право на налична и качествена здравна помощ.

“Абсолютно необяснимо е по какъв начин с едно задраскване, с една запетая, направена с писалка, могат да бъдат лишени от вяра за живот десетки хиляди български жители “, съобщи Манолова.

“За мен като омбудсман, като човек, като жител, човешкият живот няма цена “, добави публичният бранител.

Тя уточни, че “фармацевтичният бизнес е доста сладостен и осъществя големи облаги, само че злоупотребата със средства може да бъде решена по различен цивилизован и либерален метод “.

Манолова напомни, че единствено преди 2 година беше основана профилирана администрация, която да преценя съотношението “цена-полза “ от новите лекарствени артикули и да прави оценка новите технологии “. По думите й в този момент комисията, която прави тази оценка, остава без функционалности.

Според нея “още по-драматично стои въпросът с лишаването на лечебните заведения от нови действия “.

“Това е нечовечен удар против общинските лечебни заведения. В момента и част от тях в действителност са на ръба. Дълговете на 38 лечебни заведения са в размер на 29 млн. лева Надлимитните действия на всички лечебни заведения са към 50 млн. лева в края на годината “, сподели омбудсманът.

Манолова съобщи, че в случай че не се помогне на общинските лечебни заведения с 29 млн. лева, те ще банкрутират, като тези във Враца и Ловеч. Отнема им се шансът да се преструктурират и да развиват нови действия, които да ги създадат по-печеливши през идната година, показва тя.

400 млн. лв. повече при сериозно дребен запас

Приетият дефинитивно на второ четене от депутатите бюджет на НЗОК за 2018 година планува 400 млн. лв. повече, от които 360 млн. лв. повече за лечебните заведения, с които ще бъдат увеличени цените на някои недофинансирани клинични пътеки.

Здравната каса ще разполага с общо 3.8 милиарда лв., 1 милиарда от които ще отидат за медикаменти.

Между първото и второто четене по предложение на ГЕРБ бяха дадени в допълнение 27 млн. лв. за извънболничната помощ, с което запасът за непредвидени и неотложни разноски на касата беше изтънен до сериозните 87 млн. лв., което е под 3% от от бюджета. До тази година запасът беше в размер на 10% и от опозицията разкритикуваха намаляването му до сериозен най-малко.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР