Предложените зони за ниски емисии са неамбициозни, недобре обосновани и

...
Предложените зони за ниски емисии са неамбициозни, недобре обосновани и
Коментари Харесай

Екологично сдружение За Земята със сериозни критики към зоните за ниски емисии в София

Предложените зони за ниски излъчвания са неамбициозни, недобре обосновани и направени без необятен публичен спор. В този ѝ тип " За Земята " не поддържа въвеждането им и приканва за отсрочване на плануваното ѝ за 21 юли приемане от Столичен Общински Съвет до есента, като общината употребява времето дотогава за действително консултиране с жителите и премахване на слабостите в актуалното предложение. Това разясниха през днешния ден в свое мнение от " За Земята ". На 16 юни Столична община разгласи социална консултация по собствен план за Наредба за основаване на зони с ниски излъчвания на нездравословни субстанции и понижаване на източниците на замърсяване на атмосферния въздух на територията на общината. Консултацията завърши на 18 юни.
Ще ограничаваме горенето от печки… където няма печки Зоната с ниски излъчвания във връзка с битовото горене ще обхване единствено 9 по-централни региона на София от 2025 година, в които печките са престанали да бъдат всеобщо събитие от дълго време, а най-замърсените и замърсяващи квартали остават незасегнати. На процедура в първия стадий ограничавания ще бъдат наложени на доста скромните 5,5% от общо 54 611 замърсяващи семейства в града (СО употребява данни на Национален статистически институт от 2011 г.). Според изявления на общината можем да чакаме резултат от едвам 72 тона на година понижение на излъчванията на ФПЧ10, по отношение на общото количество от 2 262 т/г ФПЧ10, които се изхвърлят в атмосферата от печките през зимата. Или, в резюме казано, оптимистично ще ограничим замърсяването от горене в града с 3,18%.
Ивайло Хлебаров от За Земята разяснява: „ Забраната за потребление на твърди горива за отопление от 01.01.2025 година визира единствено здания по улици или тук-там с построена и функционираща централна топлофикационна и/или газоразпределителна мрежа. Сякаш от Следствен отдел към окръжна прокуратура са не запомнили, че съществува отопление с електричество, което прочее може да бъде и по-изгодно от това на Топлоелектрическа централа или изкопаем газ. Де факто забележителното понижаване на замърсяването се отсрочва от ГЕРБ за след 2030 – 6 години след заложения краен период в Националната стратегия за качество на въздуха, 13 години след първото неоправдателно решение от Европейския съд и 9 години откакто жители осъдиха Следствен отдел към окръжна прокуратура за безучастие във връзка с качеството на въздуха. Това е безхаберие! “
София - европейска столица на бричките 2030 Въвеждането на Зона с ниски излъчвания от превоза в София е другата съществена мярка, заложена в Наредбата. Тя ще работи едвам за интервал от 3 месеца от началото на месец декември до края на месец февруари. Решението очевидно не взима под внимание замърсяването от колите с азотен диоксид (NO2), за което проучване на „ За Земята “ ясно сподели, че може да се регистрира в целия град целогодишно, а освен през трите зимни месеца.
Тя ще покрива две зони – дребен и огромен кръг – ситуирани в централната част на града. Тъй като зоните заемат релативно дребен дял от територията на София съществува заплаха общият размер излъчвания да остане неизменен. Собствените изследвания на общината демонстрират, че огромната част от водачите (70%) считат да продължат да карат колите си, заобикаляйки зоната (тъй като е прекомерно дребна, тя няма да откаже хората от напредване с автомобил). Вероятно придвижването и замърсяването на въздуха ще се изместят по границите на кръговете главно за сметка на живущите и работещите там – по сходство на случилото се с въвеждането на платените зони за паркиране. Трафикът отвън препоръчаните кръгове не е проучен и няма по какъв начин да се оцени дали това преразпределяне на излъчванията би имало чисто положителен или негативен резултат за града.
Още по-съмнително наподобяват разпоредбите във връзка с обхванатите категории коли и стадиите на въвеждане на ограничавания за тях. Те са такива, че постоянно ще са наранени единствено най-старите транспортни средства. Дори при въвеждането на най-„ строгите “ ограничения през 2028 година в така наречен огромен кръг ще продължат да имат право да влизат дизелови коли създадени след 2007 година, а бензинови – след 1998 година Важно е да се запитаме какъв брой 30-годишни коли в действителност ще са в придвижване и ще влизат постоянно в централната част на града?! Дори в относително скромната повърхност на дребния кръг, който обгръща единствено така наречен „ Идеален център “ на София, и след 2028 година ще могат да се карат дизелови коли на 18 години.
Драгомира Раева от За Земята разяснява „ С тези половинчати ограничения Столична община рискува да обезсмисли въвеждането на Зона с ниски излъчвания от превоза в града. Ако не реализира резултат, би настроила немалка част от обществото против една толкоз потребна и потвърдено работеща в доста европейски столици процедура. Съвременното ръководство на транспортните потребности в огромните (но не само) европейски градове се концентрира върху ограничение на потреблението на персоналния автомобил с атрактивни тласъци за избор на другите възможности под формата на градски превоз, придвижване пешком, с велосипед и споделено пътешестване. Не виждаме подобен метод и такава визия отразени в Наредбата за ЗНЕ от превоза. “ Прибързано решение с евентуално мощно отрицателни резултати Според " За Земята " значително тези проблеми с изключение на с нежеланието за ефикасни ограничения на кмета Фандъкова, значително се дължи и на пропуските в процеса на основаването на нормативната база за нея. Според сдружението този развой е извънредно значим, тъй като предопределя както качеството на самите ограничения, по този начин и приемането на последващите ограничавания от страна на обществото. Затова той трябваше да е наличен и обществен – с публичен спор, предшестващ Наредбата. Така тя щеше да се явява естествената правна форма на консенсусното схващане каква би трябвало да е зоната – времево и пространствено, при какви стадии на въвеждане и при какви условия. Такъв диалог и развой не се състоя, макар опитите на организацията още от 2021 година да убеди управлението на Столична община за нуждата от явен, отворен и приобщаващ развой.
Ивайло Хлебаров. От " За Земята " разясняват „ Освен същински публичен спор, липсва и аналитичната база, която да отбрани дадена визия за зона за ниски излъчвания. В момента имаме проекто-наредба и откъслечни разбори. Затова не можем да кажем каква е задачата на Наредбата, какво ще се реализира с ограниченията в нея, това ли са най-хубавите ограничения по отношение на финансовия запас, техническа опция и минимална интервенция в свободите на жителите за осъществяване на задачите. Подход, който ни лишава от всякаква предвидимост и вещае вяла социална поддръжка за Наредбата. Възможно е тя даже да падне след обжалване в съда поради тези пороци. “ Със своето Становище от " За Земята " упорстват гласуването на Наредбата да бъде отсрочено за есента, като до тогава се вложат съществени старания да се отстранят в случай че не всички, то най-малко множеството пропуски.
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР