Предлагам ви мир, да сложим експертите, които да поемат отговорност

...
Коментари Харесай

Възможен ли е "експертният" кабинет на Борисов

" Предлагам ви мир, да сложим специалистите, които да поемат отговорност и до декември да поставим оптимално старания да излезем от пандемията и да тръгнем нагоре ", сподели Борисов. Изявлението на премиера беше направено пред джипа, който му обезпечи на три пъти победа - на европейските, на локалните и на парламентарните избори, само че с тази разлика, че в този момент не съумя да му обезпечи изход към властта.

От изказването на Борисов не стана ясно дали офертата му към останалите политически сили е въпросното експертно държавно управление да се направи с мандата на ГЕРБ, която като победител във вота, първа ще получи мандат от президента Румен Радев да сформира държавно управление, или Борисов би подкрепил подобен кабинет с мандата на друга партия.

До това предложение се стигна откакто станаха ясни резултатите от изборите и се рабра, че ГЕРБ няма вид да ръководи в коалиция сходната сегашната. В новия парламент ще има шест политически сили, само че нито една от тях най-малко в обществените си поръчки до момента не припознава досегашната ръководеща партия като собствен възможен сътрудник. Това обаче наподобява малко допустимо.
Невъзможната коалиция
От очертаващата се настройка на обединенията, които влизат в новия парламент не наподобява да има доста варианти, които да сформират сходен кабинет. Всъщност те са единствено две и решаващият глас е на Българска социалистическа партия, която е другият максимален губещ от парламентарните избори след групировката на Борисов. Едната е ГЕРБ да се опита да образува експертен кабинет благодарение на Движение за права и свободи и социалистите. Според резултатите на база на 72% от обработените от ЦИК протоколи ГЕРБ ще има 75 депутатски места, Движение за права и свободи - 26, а Българска социалистическа партия - 43. (Изчисленията са без Вътрешна македонска революционна организация, които към този миг са под 4-процентовата преграда за влизане в парламента) Сборът депутати на трите партии е 144 и едно вероятно държавно управление, подкрепено от тях, би имало устойчиво болшинство в Народното събрание. Този вид обаче наподобява малко евентуален, тъй като изгледите социалистическата партия да даде поддръжката си за такова държавно управление е оскъдна.

Лидерът на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова изключи изрично някакво взаимоотношение в новия парламент както с ГЕРБ, по този начин и Движение за права и свободи. " Няма да подкрепим никакво държавно управление, препоръчано от ГЕРБ, със или без Борисов, от специалисти или от политици " съобщи Нинова през днешния ден и се разгласи за необятна анти-ГЕРБ коалиция в бъдещия парламент.

От Движение за права и свободи към този момент не са коментирали публично предлагането на Борисов и съгласно членове на управлението на партията то към момента не е обсъждано. Неофициално обаче от придвижването настояват, че най-малко към този момент не имат намерение да вземат участие в такова държавно управление, макар че по време на митингите против кабинета на Борисов предишното лято точно от тях пристигна предлагането за сформиране на експертен кабинет, който да поеме ръководството до парламентарните избори. Освен това Движение за права и свободи има опит с подобен кабинет, когато в края на 1992 година с техния мандат беше формирано експертното държавно управление на Любен Беров, което с изключение на на Движение за права и свободи, се ползваше с поддръжката на тогавашните депутати от Българска социалистическа партия и част от Съюз на демократичните сили. Споменът за него обаче не е в интерес на формулата " експертен кабинет " поради размитата отговорност на политическите сили, които тогава го поддържаха.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР