Младежи от Търговище и Североизточна България обсъждаха взаимодействието си с институциите за формиране на местни политики по проекта NoProforma
Предизвикателствата пред младежкото присъединяване и разговорът с институциите бяха във фокуса на образованието по план „ NoProforma! Младежка промяна! “, извършено през почивните дни в Добрич. В срещата се включиха възпитаници от Първо СУ „ Св. Седмочисленици “ и членове на Младежкия център в Търговище, както и участници от Варна, Добрич и Шумен, заяви за Българска телеграфна агенция ръководителят от Търговище Анета Милева.
Оповестени са резултати от изследванията за положението на младежките политики в обособените райони. Данните демонстрират, че младежите рядко вземат участие действително в процесите на взимане на решения, а опциите за включване остават най-вече официални, описа Милева, която е и учител по български език и литература.
По думите на учителя в полемика е разисквано по какъв начин събраната информация от анкети и диалози, които са част от дейностите по плана, може да доближи до съответните институции и да се трансформира в съответни оферти за промени. Обучението включва и на практика насоки за осъществяване на теренни изследвания. Акцентирано е на това по какъв начин се формулират въпросите, по какъв начин се събира противоположна връзка и по какъв начин от нея се извеждат главните проблеми и вероятни решения, описаха участниците.
Очертан е идващият стадий от плана. В него участниците ще работят с училищен групи в своите обитаеми места, с цел да приложат наученото на процедура и да разработят съответни ограничения за възстановяване на младежките политики.
Целта на „ NoProforma! Младежка промяна! “ е да сътвори устойчиви механизми за интензивно младежко присъединяване и систематичен разговор с локалните управляващи, като овласти младежите да вземат участие действително във образуването на локални политики. Проектът ще работи за развиване на потенциала на младежките организации, по-силно междусекторно съдействие и създаване на интензивно гражданско общество.
Проектът се осъществя от съдружие „ За теб “ – Варна, в партньорство със съдружие „ АлДоРа “ – Шумен и съдружие „ Оттук-Оттам “ – Добрич. Той е подсилен от Швейцарско-българската стратегия за съдействие - Механизъм за гражданска ангажираност и бистрота (МГАП) 2024 – 2029 година Дейностите по него ще продължат 18 месеца.
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




