Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община, заяви кметът Васил Терзиев
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без присъединяване на Столичната община. Това съобщи кметът на София Васил Терзиев, представен от пресцентъра на общинската администрация, по отношение на извършената през днешния ден.
Терзиев уточни, че Общината не е била поканена на диалозите, само че акцентира, че няма да търси аргументите за това и че по тематиката за Витоша не следва да има политическо опълчване. По думите му позициите на държавното управление по основни въпроси за планината в огромна степен съответстват с тези, които Столичната община пази през последните две години посредством самодейността „ Визия за Витоша “.
Терзиев напомни, че Общината упорства за правене на нов проект за ръководство, възстановяване на достъпа до планината и разработване на дълготрайна тактика за развиването ѝ, като акцентира нуждата от взаимна работа сред институциите.
Кметът уточни още, че идната стъпка би трябвало да бъде подписването на меморандум сред всички заинтригувани страни, който да формализира уговорките и да сложи явен времеви небосвод за осъществяване на ограниченията.
„ Най-важните решения за Витоша не могат да бъдат взети от една институция “, съобщи Терзиев, като добави, че са нужни съгласуваност, поредност и ясно систематизиране на отговорностите. Той увери, че Столичната община ще продължи да бъде градивен сътрудник на страната и да упорства за съответни решения в полза на жителите.
Министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова има политическата упоритост при започване на 2027 година да започва същинската работа по създаването на план за нов Това сподели тя пред публицисти след среща в Министерството на районното развиване и благоустройството за разглеждане на законодателни промени, свързани с развиването на естествения парк. По думите ѝ до тогава следва сериозна подготвителна работа, като първата стъпка е правенето на обществено задание за обмисляне.
Терзиев уточни, че Общината не е била поканена на диалозите, само че акцентира, че няма да търси аргументите за това и че по тематиката за Витоша не следва да има политическо опълчване. По думите му позициите на държавното управление по основни въпроси за планината в огромна степен съответстват с тези, които Столичната община пази през последните две години посредством самодейността „ Визия за Витоша “.
Терзиев напомни, че Общината упорства за правене на нов проект за ръководство, възстановяване на достъпа до планината и разработване на дълготрайна тактика за развиването ѝ, като акцентира нуждата от взаимна работа сред институциите.
Кметът уточни още, че идната стъпка би трябвало да бъде подписването на меморандум сред всички заинтригувани страни, който да формализира уговорките и да сложи явен времеви небосвод за осъществяване на ограниченията.
„ Най-важните решения за Витоша не могат да бъдат взети от една институция “, съобщи Терзиев, като добави, че са нужни съгласуваност, поредност и ясно систематизиране на отговорностите. Той увери, че Столичната община ще продължи да бъде градивен сътрудник на страната и да упорства за съответни решения в полза на жителите.
Министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова има политическата упоритост при започване на 2027 година да започва същинската работа по създаването на план за нов Това сподели тя пред публицисти след среща в Министерството на районното развиване и благоустройството за разглеждане на законодателни промени, свързани с развиването на естествения парк. По думите ѝ до тогава следва сериозна подготвителна работа, като първата стъпка е правенето на обществено задание за обмисляне.
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




