Първите дози от ваксина срещу ХИВ вече са поставени на хора
Преди повече от 60 години една нова болест стартира да се популяризира из целия свят и постепенно, само че несъмнено – да подкопава неусетно имунната система на болните. В продължение на съвсем две десетилетия тя озадачаваше лечебните заведения, а чак през 1986-та получи и име: човешки имунодефицитен вирус или ХИВ.
Днес над 35 млн. хора по света са заболели от ХИВ и тази цифра не понижава. През годините обаче, откакто болестта бе намерено, здравното общество съумя да реализира голям напредък. Днес ХИВ може да се лекува и даже евентуално – да се излекува. Основната цел обаче постоянно е била една – да се открие ваксина. И в този момент тази фантазия може най-сетне да се трансформира в действителност.
Първите дози от имунизацията HIVconsvX към този момент са сложени на хора в границите на фаза 1 от клинични изследвания, провеждани в Оксфордския университет.
„ Откриването на ефикасна ваксина против ХИВ се изплъзва на учените от 40 години – споделя водещият откривател Томаш Ханке. – Това клинично изследване е първото от няколко, което има за цел да оцени тази новаторска тактика за имунизиране както при хора, които не са заболели от ХИВ (за превенция), по този начин и на носители на вируса (за лек). “
Това, което отличава съответната ваксина от всички останали претенденти, е методът, по който работи. Повечето евентуални ваксини работят на следния принцип: те карат Б-клетките в нашата кръв да отделят антитела, споделя Ханке. От друга страна, HIVconsvX подтиква Т-клетките – бели кръвни кафези, които могат безусловно да убият както клетките, инфектирани с вируси, по този начин и канцерогенните кафези. Ваксината таргетира тези Т-клетки в най-уязвимите райони на вируса ХИВ – неговата „ слабост “.
Първоначално имунизацията ще бъде инжектирана на 13 здрави доброволци, които не са носители на вируса, и които са изложени на невисок риск от зараза. След четири седмици ще им бъде сложена втора, подсилваща доза. В рамките на фаза 1 учените желаят да оценят сигурността на имунизацията, колкото добре пациентите понасят каквито и да било странични резултати, и, несъмнено, какъв брой ефикасна е имунизацията в стимулирането на тези Т-клетки.
В момента най-хубавият метод да се предпазим от ХИВ, е чрез поведенчески модификации: потребление на презервативи (дори и при секс сред две дами – рядко е, само че не и невероятно вирусът да се съобщи при сходен сексуален акт), не споделяйте игли и в избрани случаи – хубаво е мъжът да бъде обрязан. Хората, изложени на вируса, могат да се подложат на пост-експозиционна профилактика (PEP) и да одобряват антиретрувирусни медикаменти, които пречат на вируса да стартира да се развъжда в тялото – т.е. поддържа вирусния товар невисок и разрешават на имунната система на пациента да се самовъзстанови. Днес антиретровирусната терапия е толкоз ефикасна, че е изцяло допустимо да се доближи до миг, в който вирусът е на процедура неоткриваем.
„ Съществуват мощни доказателства, че при неоткриваем ХИВ вирусен товар болестта не може да се съобщи по сексуален път – споделя Ханке. – Въпреки това намаляването на инфекциите от ХИВ по този начин и не съумя да доближи задачата, избрана от Общото заседание на Организация на обединените нации през 2016-та – по-малко от 500 000 инфекции на година през 2020-та “.
„ Дори и в по-общия подтекст на разширението на антиретровирусното лекуване и профилактиката, имунизацията против ХИВ-1 остава най-хубавото решение и евентуално даже съставлява основен съставен елемент на всяка тактика за преустановяване на епидемията от СПИН “, сподели той.
Източник: IFLScience