Преди да стигнем до който и да е от тези

...
Преди да стигнем до който и да е от тези
Коментари Харесай

Експерт: Нито един от моделите на здравния министър не е панацея за сегашната система

Преди да стигнем до който и да е от тези два модела би трябвало да се извърви дълъг път с промени, с цел да може да се разисква действително финансовата част, тъй като тези модели само касаят финансовата част на опазването на здравето. И в двата модела има преимущества, само че има и доста дефекти.
Това сподели здравният специалист Аркадий Шарков, разяснявайки моделите за здравна промяна.

Първият, при който НЗОК ще се съревновава със застрахователни сдружения. Интересното в тази ситуация е, че Касата е осигурително, до момента в който другите са застрахователни, т.е. тя ще би трябвало да сътвори свое подопечно застрахователно сдружение и на тази база да се съревновава. Другото е, че кое частно застрахователно сдружение би се състезавало наедно с Касата, откакто НЗОК зад тила си има Министерството на финансите и народен бюджет, който може във всеки миг да я измъкне от банкрут.

Според него с в допълнение внасяни 12 лв. от всеки пациент няма да се отстрани нерегламентираното заплащане. Най-голям % доплащане се намира при медикаментите и при медицинските произведения: " По отношение на лечебните заведения този % е сред 12-15% от нашия джоб, само че в огромен размер. Първо би трябвало да се замислим за промени в тези сфери, където доплащането е най-голямо. Най-интересното е, че за медикаментите доплащането е за най-социално значимите болести – 70% от доплащането за лекарства отива за сърдечно-съдови болести. Понеже редките болести в множеството случаи са изцяло реинбурсирани от страна на НЗОК. Така че проблемите в системата могат да се задълбочат с включването на спомагателните 12 лв. към здравноосигурителната вноска “.

Шарков обясни пред БНР, че трети модел в опазването на здравето би се осъществил, в случай че Касата обезпечава базов пакет от услуги за всичките си жители и всеки самичък да взема решение дали да доплати за доброволна застраховка: „ Другото от нещата е, че когато процентът скочи от 6 на 8%, задачата на тези 2% запас бяха за преразпределяне към здравните фондове. Ще бъде по-разумно, в случай че се отделят 2% от бюджета на Касата и откакто минат всички промени и се види, че в действителност има потребност от повече пари в системата тогава да бъдат добавени и нагоре пари. Но във връзка с приходната част страната би трябвало да извърши своите отговорности по отношение на всички, които обезпечава “.

Експертът акцентира, че се следи предпочитание за реформирането на разнообразни браншове в опазването на здравето. Според него е допустимо в идната една година да се пристъпи към въвеждане на нов модел в опазването на здравето.

Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР