Акад. Петър Иванов пред Lupa.bg: Румен Радев ме слуша за всичко
Преди 5 месеца настоявах да има таван на заплатите на служителите. Защо при пенсиите да има таван, а при бюджетните заплати да няма?! Ето, че министър председателят Румен Радев се е съгласил с мен и е прочел моето предложение. Ако ме слуша все по този начин, а не Копринката, не Ивчо Христов, не Бобоковите и не Гергов, ще станат нещата. Това сподели пред Lupa. bg акад. Петър Иванов, шеф на Демографския институт към Българска академия за просвета и изкуство (БАНИ).
„ Заплатите на 500 000 хрантутници в София - министри, депутати, банкери, учени от Българска академия на науките, съдии, прокурори, служители на реда и други - са непристойно високи, стигат до 30-40-50 000 лв. месечно, плюс безчет бонуси, добавки, награди и така нататък Всичко е от нашите пари, на данъкоплатците. Средната месечна заплата за софиянци е 3494 лв., а отвън столицата баламите получават приблизително 2089 лв., в частния бранш - 1983 лв., съвсем 2 пъти (200%) по-малко. В София имат приходи приблизително 3-4 (300-400%) повече от българите отвън столицата. Средният месечен размер на пенсията на един пенсионер за месеца е 1 012 лева; само че мисля, че е много по-малък в реалност. Да напомня, че виталният най-малко за оцеляване на един работещ, живеещ самичък, е 1547 лева За тричленно семейство с дете до 14 година са нужни общо 2785 лева при двама работещи. Около 70% от българите, най-вече отвън София, са под този най-малко ”, уверен е акад. Петър Иванов.
„ Пенсиите имат таван, 3200 лв., който е почти 3 пъти междинната месечна пенсия от 928 лв., към този момент е 1015 лв.. Заплатите на 500 000-те държавни служители и на пенсионерите в действителност са от държавния бюджет. Защо тогава заплатите от бюджета, сходно на пенсиите, нямат таван? Защо, да вземем за пример, всякакви тарикати в правосъдната система в София, без да правят нищо получават сега по 24 000 лв. месечна заплата, и се готвят за нарастване, за 30-40 000 лв., а при пенсиониране получават вкупом още по 30 брутни заплати от нашите пари? Това значи бонус от 1 200 000 лв. (50Х40 000) ”, пресметна ученият.
„ У нас множеството възрастни и множеството деца са под линията на беднотия. Никъде в Европа няма такова умопомрачително плячкосване на бюджета и такова обществено неравноправие от 200 пъти разлика сред приходите, както е у нас. Тази разлика в европейските страни е 7-10 пъти.
Затова преди 5 месеца предложих да се сътвори законова норма за ограничение стремглавия напредък на чиновническите заплати и на ограбването на мизерстващото българско население отвън София. Таванът, сходно на пенсиите на българските жители, би трябвало да е 3 пъти междинната месечна заплата в България, и да е 6237 лв., (2089х3). Президентът да е с 6237 лв. месечна заплата. Всички други да с по-ниска заплата от неговата. Който желае повече пари, дано да ги търси в частния бранш, а не да краде от данъкоплатците! ”, поучава акад. Петър Иванов.
„ Заплатите на 500 000 хрантутници в София - министри, депутати, банкери, учени от Българска академия на науките, съдии, прокурори, служители на реда и други - са непристойно високи, стигат до 30-40-50 000 лв. месечно, плюс безчет бонуси, добавки, награди и така нататък Всичко е от нашите пари, на данъкоплатците. Средната месечна заплата за софиянци е 3494 лв., а отвън столицата баламите получават приблизително 2089 лв., в частния бранш - 1983 лв., съвсем 2 пъти (200%) по-малко. В София имат приходи приблизително 3-4 (300-400%) повече от българите отвън столицата. Средният месечен размер на пенсията на един пенсионер за месеца е 1 012 лева; само че мисля, че е много по-малък в реалност. Да напомня, че виталният най-малко за оцеляване на един работещ, живеещ самичък, е 1547 лева За тричленно семейство с дете до 14 година са нужни общо 2785 лева при двама работещи. Около 70% от българите, най-вече отвън София, са под този най-малко ”, уверен е акад. Петър Иванов.
„ Пенсиите имат таван, 3200 лв., който е почти 3 пъти междинната месечна пенсия от 928 лв., към този момент е 1015 лв.. Заплатите на 500 000-те държавни служители и на пенсионерите в действителност са от държавния бюджет. Защо тогава заплатите от бюджета, сходно на пенсиите, нямат таван? Защо, да вземем за пример, всякакви тарикати в правосъдната система в София, без да правят нищо получават сега по 24 000 лв. месечна заплата, и се готвят за нарастване, за 30-40 000 лв., а при пенсиониране получават вкупом още по 30 брутни заплати от нашите пари? Това значи бонус от 1 200 000 лв. (50Х40 000) ”, пресметна ученият.
„ У нас множеството възрастни и множеството деца са под линията на беднотия. Никъде в Европа няма такова умопомрачително плячкосване на бюджета и такова обществено неравноправие от 200 пъти разлика сред приходите, както е у нас. Тази разлика в европейските страни е 7-10 пъти.
Затова преди 5 месеца предложих да се сътвори законова норма за ограничение стремглавия напредък на чиновническите заплати и на ограбването на мизерстващото българско население отвън София. Таванът, сходно на пенсиите на българските жители, би трябвало да е 3 пъти междинната месечна заплата в България, и да е 6237 лв., (2089х3). Президентът да е с 6237 лв. месечна заплата. Всички други да с по-ниска заплата от неговата. Който желае повече пари, дано да ги търси в частния бранш, а не да краде от данъкоплатците! ”, поучава акад. Петър Иванов.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




