Преди 3 години мистериозен вирус тръгна от Китай, зарази милиони,

...
Преди 3 години мистериозен вирус тръгна от Китай, зарази милиони,
Коментари Харесай

Вирусът е слаб, ние сме по-силни. Има ли опасност за Европа от китайската COVID-19 вълна

Преди 3 години " тайнствен вирус " потегли от Китай, болести милиони, взе животи и затвори света. След 3 години политика на " нулев коронавирус ", отпаднала след всеобщи митинги, Китай е изправен пред най-силната вълна на COVID-19 от началото на пандемията. Но отвори границите си. Има ли риск за Европа?

Китай отвори границите си за първи път от 3 години. Правителството облекчи ограниченията против разпространяването на COVID-19 след исторически в комунистическата страна срещу строгата политика за " нулев коронавирус " и продължаващите ограничавания, до момента в който останалата част от света се върна към естествен живот.

Новината е добра за огромна част от близо 1,4 милиардното население на Китай - страната, в която преди 3 години беше обявен първият случай на. Първото огнище на болестта беше в град Ухан, Пекин криеше информация, а инфекцията бързо се популяризира световно.

Въпросът в този момент е добра ли е новината за света? Отварянето на границите се случва по време на най-силната вълна от нови случаи на ковид в Китай от началото на пандемията през 2020 година Страната преди дни разгласи над 60 000 жертви за интервала 8 декември 2022 - 12 януари 2023 година - с цялата конвенционалност на достоверността на данните.

Още преди да бъдат обявени тези цифри, отворените граници на Китай провокираха терзание, в това число и в Европа, където към този момент започнаха да идват първите пасажери от азиатската страна.

През март 2020 година Световната здравна организация разгласи пандемия от COVID-19. Оттогава вирусът е заразил над 670 млн. души и е взел е над 6,7 милиона жертви - по данни на Worldometers, където се обобщава формалната информация от националните управляващи в 231 страни. Светът преди 3 години се принуди да вкара строги ограничавания и да се " затвори " за известно време, с цел да спре разпространяването на ковид, и още се възвръща от икономическите последствия. Но наподобява пандемията е овладяна.

Има ли риск от поредна вълна на заразяване с COVID-19 на фона на новините от Китай и нужни ли са превантивни ограничения?
Какво се случва в Китай
" Днес вирусът е слаб, ние сме по-силни ", написа формалният вестник на Китайската комунистическа партия Женмин Жибао („ Народен всекидневник “) на 8 януари. В материала написа, че държавното управление е минало от " попречване на зараза " към " попречване на тежко заболяване ".

В същия ден бяха отворени китайските граници за пръв път от март 2020 година насам. Това беше една от последните стъпки в премахването на режима на " нулев коронавирус ". Постепенното отпадане на ограниченията против COVID-19 докара до мощна вълна от инфекции през декември - най-голямата след началото на пандемията.

Втора сходна вълна се чака в края на януари след празниците за лунната нова година , когато милиони ще пътуват и може да слагат под риск здравето на уязвими възрастни хора.

На 9 януари Ройтерс цитира китайския Център за надзор и предварителна защита на болесттите, съгласно който предходния ден са умряли трима души от ковид, а общият брой смъртни случаи, свързани със болестта от началото на пандемията, е 5272 . Световната здравна организация (СЗО) обаче сподели, че Китай не оповестява всички случаи.

За съпоставяне в България от 2020 година досега са регистрирани над 38 000 смъртни случая при стотици пъти по-малко население.

Официалната статистика на Пекин също по този начин се разминава с изказванията на някои водачи на локални провинции. Кан Куанчън , шеф на здравната комисия за централната провинция Хенан , третата най-населена провинция на Китай, заяви на конференция, че " към 6 януари 2023 година процентът на инфектираните с ковид в провинцията е 89% ". Това прави близо 88,5 милиона души.

Би Би Си отбелязва, че с отпадането на политиката за " нулев коронавирус " китайските управляващи са прекратили програмата си за всеобщо тестване и към този момент не разполагат с надеждни данни за броя на инфектираните.

На 14 януари Националната здравна комисия на Китай излезе с още по-тревожни данни. Съобщението гласи, че жертвите на COVID-19 в интервала 8 декември 2022 - 12 януари 2023 година - т.е. след отпадането на ограниченията - са близо 60 000. Около 5500 души за изгубили живота си поради дихателна непълнота, а останалите над 54 000 са били инфектирани с ковид, само че са имали тежки съпътстващи болести - като рак и сърдечно-съдови заболявания, се споделя в информацията, представена от Си Ен Ен. СЗО заяви, че следи развиването на обстановката и настоя Китай да дава детайлна статистика и данни.
Има ли заплаха за Европа
По думите на доктор Ханс Клуге , началник на СЗО за Европа, данните, предоставени от китайските управляващи, демонстрират, че двата разновидността на вируса, циркулиращи в Китай, към този момент участват в европейските страни. Това са подвариантите на Омикрон BA.5.2 and BF.7.

Клуге сподели още, че по последни данни нараства наличието в Европа на новия рекомбинантен вирус XBB.1.5, получен от разновидността Омикрон, който към този момент се популяризира бързо в Съединени американски щати.

Новият вариант се " улавя в дребни, само че възходящи количества и ние работим за оценка на евентуалното му влияние ", сподели той.

Клуге добави, че споделя мнението на Европейския център за предварителна защита и надзор на болесттите (ЕЦПКЗ), че все още не се чака продължаващата вълна в Китай да окаже доста въздействие върху епидемиологичната обстановка с COVID-19 в европейския район на СЗО.

Въпреки това по негови думи " не са голословни " рестриктивните мерки за пътешестване, които доста европейски страни вкараха през последните седмици за гости от Китай.

Преди близо седмица Брюксел " настоятелно " предложи на всички страни членки да изискват негативни проби за ковид от идващите от Китай жители. Малко преди този момент Европейската комисия (ЕК) заяви, че " преобладаващият " брой страни членки поддържат рестриктивните мерки за идващите от азиатската страна.

Препоръките включват също пасажерите на полети от и за Китай да носят защитни маски, покриващи носа и устата, да се вкарат проби на инцидентен принцип за идващите, както и да се прави мониторинг на отпадъчните води на летищата за съществуването на следи от ковид.

ЕЦПКЗ обаче дефинира тестването като " безпричинно ", като се има поради високата степен на имунизация в Европа, както и фактът, че разновидностите, циркулиращи в Китай, към този момент се популяризират и на остарелия континент. Според на центъра над 70% от популацията в Европа е имунизирано против COVID-19, а над 50 на 100 от жителите са и с най-малко една бустерна доза.

Китайското държавно управление осъди налагането на ограничавания за пътуващи от страната, като съгласно Пекин те са политически стимулирани.

Сред страните, наложили свои ограничавания на пасажерите от Китай, са Австрия, Белгия, Швеция, Германия, Гърция, Италия, Испания, Франция, Англия и редица други отвън Европа.
България
Преди седмица Министерството на здравеопазването (МЗ) заяви, че България няма да вкарва нови ограничения за влизащите от Китай, като вместо това популяризира рекомендациите на Европейската комисия.

Данни на Националния център по заразни и паразитни заболявания (НЦЗПБ), оповестени на уеб страницата му, демонстрират, че новият подвариант на ковид XBB.1 към този момент е засечен в България.

Директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова удостовери информацията за Българска телеграфна агенция. По нейни думи разновидността е по-заразен, само че " няма място за терзание ", защото няма данни този подвариант да води до по-тежко протичане на болестта. Христова сподели още, че не чака съществено увеличение на случаите на COVID-19 в страната.

По данни на Единния информативен портал дейните случаи към 13 януари са 3 697. Приетите в болница за лекуване на инфекцията са 367., а поставените дози ваксини са малко над 4,6 милиона.

По на ЕЦПКЗ към 12 януари цялостен курс на имунизиране в България имат 30% от хората, а бустерни дози имат едвам 12%. Това е най-ниският % за Европейския съюз, където междинното равнище е 73% за приключен курс и 54.7% за първи бустер.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР