Пред паметника на капитан Николай Сафонов в Пещера бе отдадена

...
Пред паметника на капитан Николай Сафонов в Пещера бе отдадена
Коментари Харесай

В Пещера отбелязаха 148 години от Освобождението на града от османско владичество

Пред паметника на капитан Николай Сафонов в Пещера бе отдадена респект към героите, посветили живота си на Освобождението на България и родопския град преди 148 години, оповестиха от пресцентъра на Общината.

В словото си секретарят на Община Пещера Галина Стоянова сподели, че " за пещерци 19 януари е ден на събудена памет, ден, в който градът ликува и се прегръща с изгрева на свободата, ден, в който с признателност и поклонение си спомняме за всички, които заплатиха най-високата цена, с цел да я има България ". Стоянова напомни и исторически обстоятелства, свързани с Освобождението на града. След подписването на Санстефанския кротичък контракт на 3 март 1878 година военачалник Гурко изпраща в Пещера за гарнизон 8-а рота от 123-ти Козловски полк, командвана от капитан Николай Сафонов. Руският офицер изминава хиляди километри с ротата си от Кременчук до Пещера, само че заболява от тиф и умира в българския град, където е заровен с военни почести в двора на църквата „ Св. Димитър “ от признателните пещерци, допълниха от пресцентъра на администрацията.

В знак на благодарност венци и цветя на паметника на капитан Сафонов сервираха кметът на общината Йордан Младенов, националният представител от ГЕРБ- Съюз на демократичните сили Дафинка Семерджиева, ръководителят на Общинския съвет Васил Филев, представители на Общинския съвет, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и запаса, ветерани от войните, политически партии, образователни заведения и жители.

Източник: bta.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР