Правова държава, върховенство на закона, разделение на властите, демокрация -

...
Правова държава, върховенство на закона, разделение на властите, демокрация -
Коментари Харесай

Гешев пред студенти: Историята е показала, че политическата намеса в съдебната власт, води до репресии, до фатален ефект

Правова страна, господство на закона, разделяне на управляващите, народна власт - тези думи, за жалост, в България се възприемат като клишета от огромна част от жителите. С тези думи основният прокурор откри срещата си със студенти от Университета по библиотекознание и осведомителни науки.   По думите му демокрацията, изключително в страна като България, е извънредно нежна и доста елементарно може да се пропука. Според него методът да не загубим това, което считаме за обещано, е всеки ден да се борим и да поддържаме тези демократични правила. Те крепят основата на нашата страна като част от европейското семейство. Ето и част от акцентите на  неговото изявление.

" Върховенството на закона е по-стабилно при някои наши европейски сътрудници, тъй като те са имали доста повече време да развиват, да постановат тези правила. Имаме проблем със спазването на разпоредбите и с работата в екип. В наш интерес е да акцентираме на спазването на разпоредбите, а не да оцеляваме поединично и да просперираме поединично. Как може да живееш добре в страна, в която 90% от хората към теб не се усещат добре и не живеят добре?

Важна е гражданската сила. Няма по какъв начин да реализираме резултатите, които всички желаеме, без да желаеме от страната това, което ни дължи - правова страна, правдивост, сигурност за всички.

В България, за жалост, разделянето на управляващите се абсолютизира. Ние имаме заложба да се разделяме, само че това е единствено едната страна на монетата, наречена разделяне на управляващите, другата е взаимоотношението сред тях. Конституционният съд споделя, че не може сред управляващите да има китайски стени.

Тревожат ме опитите за преодоляване на правосъдната власт под формите на пропагандирани промени. Като правист виждам закони, които се вършат, не с цел да имат избран резултат в полза на жителите и битката с престъпността, а реализиране на някакви краткосрочни политически цели - преодоляване на прокуратурата, промяна на основен прокурор, ръководител на Върховен касационен съд и на Върховен административен съд. Историята е посочила, че политическата интервенция в правосъдната власт, води до репресии, до съдбовен резултат "
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР