Белга: Белгия продължи с шест месеца проверките при влизане на нейна територия
Правителството в Брюксел реши да продължи с още шест месеца инспекциите при влизане в Белгия като част от по-широки старания за ограничение на противозаконната миграция и подсилване на сигурността, заяви организация Белга.
Проверките, въведени през юли предходната година, не съставляват формален граничен надзор. Те се правят по основните пътища, в зони за обслужване на автомагистрали, на интернационалните рейсове, избрани влакове и на някои полети в границите на Шенгенското пространство от страни с висок миграционен напън като Италия и Гърция.
През първите шест месеца на 2025 година полицията е спряла над 25 500 души, като към 170 са били без годни документи за пътешестване или престояване. От тях 108 възрастни са предадени на имиграционните управляващи, 23 са настанени в центрове; 12 са върнатите в страните на генезис.
Министърът на убежището и миграцията Анелен ван Босют съобщи, че инспекциите изпращат ясно обръщение, че хората без право на престой не могат свободно да се придвижват в Белгия. Министърът на вътрешните работи Бернар Кентен акцентира, че полицията ще продължи с напъните си за противопоставяне на незаконните мрежи, в това число на тези за наркотрафик.
Мярката е част от по-широко стягане на миграционната политика. Парламентът поддържа проекти, които при избрани условия биха разрешили лишаване на белгийско поданство на лица, наказани за тежки закононарушения като ликвидиране, проведена престъпност или полови закононарушения. Терористи с двойно поданство биха могли да изгубят поданството си автоматизирано, в случай че съдът не постанови друго.
Правителството приготвя и законодателство за налагане на доживотни забрани за влизане на наказани терористи и екстремисти, които обитават нелегално в Белгия. През предходната година са издадени 42 забрани за влизане за период от 20 или повече години.
Междувременно нови данни демонстрират внезапен спад в утвърдените молби за леговище. През 2025 година протекция са получили 28,4% от претендентите, по отношение на над 47% година по-рано. Общият брой на подадените молби е намалял до към 34 400, като изключително мощен спад е регистриран при претендентите от Сирия.
Ван Босют съобщи, че Белгия се отхвърля от дългогодишните изключителни ограничения в интерес на по-строг класифициран метод, като добави, че следва оповестяването на още промени.
(Тази информация се популяризира по съглашение сред Българска телеграфна агенция и Белга)
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




