Правителството ще проведе разговори с ръководствата на мобилните оператори заради

...
Правителството ще проведе разговори с ръководствата на мобилните оператори заради
Коментари Харесай

Създава напрежение. Какво ще направят политиците срещу повишените цени на мобилните оператори

Правителството ще организира диалози с управленията на мобилните оператори поради нарасналите цени на техните услуги. Това стана ясно от изявление на премиера Николай Денков в отговор на въпрос на лидерката на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова по време на парламентарния надзор в петък.

Според Нинова тази мярка няма да бъде задоволителна, по тази причина Българска социалистическа партия ще сезира антимонополната комисия по случая.

Заявките на ръководещи и съпротива идват, откакто в границите на няколко дни и трите мобилни оператора в България - Vivacom, Yettel и A1 -.

Това се случва за трета поредна година, като провокира недоволството на консуматори и води до подозрения за картел - обстановка, при която два или повече съперници съгласуват дейностите си, с цел да реализиран преимущество на еднакъв пазар.

През миналите дни депутатът от „ Продължаваме промяната - Демократична България “ (ПП-ДБ) Ивайло Мирчев настоя за промени в законодателството и в регулаторите, с цел да има по-строг надзор над мобилните оператори.

В петък Корнелия Нинова назова нарастването на цените неравноправно и попита премиера Денков какви ограничения ще предприеме държавното управление. Денков отговори, че към този момент са уговорени диалози с мобилните оператори, в които кабинетът ще им обърне внимание, че „ това е неприятна икономическа процедура “.

По думите на Денков увеличението на цени „ основава напрежение “ и самите оператори не са заинтригувани да го поддържат.

Премиерът пое ангажимент сходни диалози да се проведат и с контролните институции, само че сподели, че с това се изчерпват пълномощията на държавното управление по този проблем.

Според Денков контролът на метода, по който мобилните оператори подписват договорите си с потребителите, зависи повече от институции като Комисията за отбрана на потребителите (КЗП) и омбудсмана. Затова държавното управление ще приказва и с тях с апел да бъдат по-активни.

Омбудсманът Диана Ковачева към този момент изпрати писмо до министъра на стопанската система Богдан Богданов, в което упорства да се направи разбор на нелоялни практики и неравноправни договорни условия в работата на мобилните оператори.

Нинова назова отговора на Денков „ небивалици “ и го упрекна в „ лобизъм “ в интерес на операторите.

„ Като не желаете да се намесвате, си го кажете непосредствено “, сподели Нинова от парламентарната естрада.

По-късно пред публицисти в Народното събрание тя сподели, че „ явно държавното управление не желае и не може да предприеме дейности “. Лидерката на Българска социалистическа партия разгласи, че партията ѝ ще внесе сигнал до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) с въпрос дали когато ползват идентични клаузи, операторите не основават спънка пред разпоредбите за свободна конкуренция. От няколко години Комисия за защита на конкуренцията е с изминал мандат.

Подобен сигнал Българска социалистическа партия ще внесе и в Комисията за контролиране на известията (КРС).

„ Искаме да има страна. Има способи това да бъде спряно и да се трансформират изискванията в тези контракти “, сподели още Нинова.

Мобилните оператори покачват цените си, като се базират на наложителните за потребителите клаузи в договорите.

В края на 2021 година КЗП издаде заповед, с която. Тогава те бяха оповестили идно повишение на цените за идващите 2 години - 2022 и 2023 година

Заповедта за възбрана на това желание беше доказана на всички правосъдни инстанции. При издаването ѝ министър на стопанската система беше Нинова в държавното управление на Политическа партия, Демократична България, Българска социалистическа партия и „ ИТН “.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР