Правителството предлага линията на бедност за 2025 година да бъде 638 лева
Правителството предлага линията на беднотия от 1 януари 2025 година да стане 638 лв.. Това е заложено в план на разпореждане на Министерския съвет, оповестен за публично разискване.
Срокът за разискване е до 12 август, в това число.
Линията на беднотия за 2024 година е 526 лв..
Предложената стойност от 638 лева подхожда на линията на беднотия от проучването „ Статистика на приходите и изискванията на живот (EU-SILC) ”, като националната линия на беднотия нараства с 21,3% (112 лева.) по отношение на размера ѝ от тази година и уголемява обсега на обществените помощи.
С определянето на линия на беднотия за страната от 638 лева за 2025 година финансовата поддръжка за хората с трайни увреждания, месечните обществени помощи и финансовите помощи и средства по Закона за протекция на детето ще бъдат обновени съгласно опциите на държавния бюджет. Ще бъде уголемен и обсегът на хората с право на обществена пенсия за напреднала възраст съгласно Кодекса за обществено обезпечаване.
Линията на беднотия е паричен индикатор за идентифициране на бедните, който се ползва при създаване на държавната политика в региона на приходите и виталното ниво и при установяване на ограничения за обществена отбрана. Тя е и база за установяване на размера на финансовата поддръжка за хората с увреждания, обществените помощи по Закона за обществено подкрепяне, финансовите помощи и средства (за предварителна защита на изоставянето и реинтеграция, развъждане на детето в фамилии на родственици или близки и в приемни семейства) по Закона за протекция на детето, както и за установяване на достъпа до обществена пенсия за напреднала възраст по Кодекса за обществено обезпечаване, се показва в отчета на обществения министър.
Всяка година размерът на линията на беднотия се актуализира за по-добро формулиране на обществените политики и мониторинг на използването им, а също и оценка на резултатите на политиките в региона на виталния стандарт и качеството на живот на хората.
Линията на беднотия заема значимо място в региона на политиката, ориентирана към понижаване на бедността измежду другите обществени пластове на популацията, в това число и на „ работещите небогати “, се отбелязва още в отчета.
С увеличението на линията на беднотия ще набъбнат и обществените помощи по Закона за обществено подкрепяне, финансовата поддръжка по Закона за хората с увреждания, финансовите помощи и средства (за предварителна защита и реинтеграция, развъждане на детето при родственици или близки и в приемни семейства) по Закона за протекция на детето, което ще окаже удобно влияние върху уязвимите и най-нискодоходните групи от популацията.
Отслабването на инфлационния напън се чака да докара до по-висока покупателна дарба на уязвимите групи от популацията и повишаване на потреблението на семействата, написа в отчета на министъра на труда и обществената политика, разяснява Българска телеграфна агенция.
През 2025 година се предвижда растежът на Брутният вътрешен продукт да бъде 3,0%, като се чака закъснение в растежа на вложенията, в частност на обществените вложения, до момента в който при частните ще има ускоряване, обвързвано с понижение на несигурността и нарастване на търсенето.
Липсата на предсказуемост във връзка с измененията в потреблението и заетостта, свързани с към момента наличните опасности, подбудени от интернационалната конюнктура и инфлационните процеси, постановат потреблението на справедлив метод при определянето на размер на линията на беднотия за 2025 година според европейската методика на проучването „ Статистика на приходите и изискванията на живот (EU-SILC) ”, който по едно и също време да подсигурява адекватност на употребяваната статистическа информация и да обезпечи политиките, относими към ограничение на бедността.
Индикаторите за беднотия и обществено включване са част от общите индикатори на Европейската общественост за следене на напредъка на страните в битката с бедността и обществената изолираност. Основен източник на статистически данни за изчисление на знаците е
годишно провежданото наблюдаване „ Статистика на приходите и изискванията на живот (SILC) “, показват от Национален статистически институт.
През 2023 година линията на беднотия общо за страната e 637.92 лева средномесечно на разположение от домакинство. При този размер на линията под прага на беднотия са били 1 325.9 хиляди лица, или 20.6% от популацията на страната, сочи проучването.
В общите индикатори за оценка на бедността са включени и субективни знаци, свързани с материални ограничения. Те демонстрират субективната оценка и персоналните настройки на лицата и семействата по отношение на опциите за облекчаване на обособени потребности и потребности. До 2020 година за оценка на материалните ограничения на семействата се употребяват девет въпроса, свързани с потреблението на съответни артикули и услуги. От 2021 година се включва нов индикатор за тежки материални и обществени ограничения, който демонстрира неналичието на нужни и мечтани предмети за водене на заслужен живот. Изчислява се като дял на лицата от популацията, които не могат да си разрешат 7 от 13 индикатора - 6 на самостоятелно равнище и 7 на равнище домакинство. През 2023 година 18 % от популацията живее в тежки материални и обществени ограничения (ограничения в 7 от 13 показателя), или с 0.7 процентни пункта по-малко спрямо миналата година.