Правителството на Индия планира приватизация на държавни компании в нестратегически

...
Правителството на Индия планира приватизация на държавни компании в нестратегически
Коментари Харесай

Индия излиза от кризата с мащабна приватизация

Правителството на Индия възнамерява приватизация на държавни компании в нестратегически браншове. Същевременно на частните компании ще бъде позволено да влагат във всички сфери на стопанска система, в това число стратегическите. Това разгласи през днешния ден министърът на финансите Нирмала Ситхараман, представена от ТАСС и ДПА, представяйки по националната телевизия програмата за извеждане на индийската стопанска система от рецесията, породена от строгите ограничения за изолираност, наложени в битката с ковид.

В нестратегическите браншове предприятията ще бъдат национализирани, а в избрани стратегически браншове ще останат до четири държавни компании - останалите ще бъдат обединени или продадени, сподели Ситхараман.

Държавните предприятия на Индия, доста от които водят началото си още от социалистическите стопански стратегии, признати директно след постигането на независимостта на страната през 1947 година, работят в редица браншове като минодобив, стоманодобив, произвеждане на химикали и торове, телекомуникации и други.

Железопътният превоз и атомната енергетика са два огромни бранша, в които не се позволяват частни играчи.

Индия надмина Китай по брой на инфектираните от ковид

Новата политика на отваряне на нови сектори за частни компании евентуално ще докара до разтрошаване и приватизация на държавни предприятия, в които работят стотици хиляди хора.

Сред другите ограничения в поддръжка на бизнеса министърът разгласи, че задължения, свързани с пандемията от ковид, няма да бъдат съображение за оповестяване на банкрут за период до една година. Минималният предел за завеждане на каузи за банкрут против дребни и междинни компании се усилва от 100 000 рупии (1323 д.) до 10 млн. рупии (132 300 долара).

По думите й общите разноски на държавното управление по другите ограничения за облекчение ситуацията на бедните, служащите и амбулантните търговци, наранени от рецесията, наред с фермерите и дребния бизнес, както и за оповестените данъчни облекчения, ще се равняват на към 20 трлн. рупии (около 265 милиарда долара).
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР