Проф. Костадин Ангелов: Правителството е стабилно, ще издържи на маратона от вотове на недоверие
Правителството е устойчиво, несъмнено, че ще издържи на " маратона " от вотове, готови от опозицията.
Това съобщи в студиото на бТВ ръководителят на Съвета за взаимно ръководство (ССУ) на ръководещата коалиция проф. Костадин Ангелов, който е и зам.-председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Той бе посетител в предаването " 120 минути ".
Основен белег, че това ще се случи, са всички тези 171 подписа на народни представители, които поддържаха главната цел на това държавно управление, а точно влизането на България в еврозоната, уточни проф. Ангелов.
Той бе безапелационен - избор на съмнение не може да смъкна държавното управление.
Относно думите през вчерашния ден на ръководителя на Народното събрание Наталия Киселова, че в обединението са " съдружници непредпазливо ", той разяснява, че " няма воля или злочестина ", разписали са съглашение за взаимно ръководство с ясното схващане, че е значимо това, което ги събира, а не това, което ги разделя.
За нас главната цел беше да има държавно управление, да имаме стабилизиране на обществените финанси, България да влезе в еврозоната, да реанимираме Плана за възобновяване и резистентност, което към този момент е реалност, и да си получим всички заплащания по проекта, добави проф. Ангелов.
Относно метафората, употребена от Киселова, Ангелов прикани да се преглежда ръководещата коалиция като едно семейство и добави, че " там, където има огън, няма по какъв начин да няма пушек ". В едно семейство е доста значимо да гледаме в една посока, както гледаме ние в ССУ, в ръководещата коалиция, добави той.
Отношенията в коалиция са естествени, царува плурализъм, обсъждаме всяко едно деяние, всяка една крачка всекидневно и не се изненадваме, уточни ръководителят на ССУ.
Относно думите на вицепрезидента Илияна Йотова, че " държавно управление ще има, до момента в който каже господин Пеевски ", Костадин Ангелов разяснява, че в случай че това е слоганът на нейната бъдеща президентска акция, това е доста тъпо, тъй като още веднъж ще имаме една президентска акция, която ще разделя българския народ, а ролята на един
кандидат-президент е да сплотява нацията.
Тази седмица държавното управление на премиера Росен Желязков оцеля и при третия избор на съмнение за " неуспех в областта на фискалната политика ". Предстои четвърти избор - за " неуспех в бранша на околната среда и водите ", който се чака да бъде гласуван идната седмица.
Третият избор на съмнение поддържаха 54-ма народни представители - вносителите от " Възраждане ", " Величие " и " Морал, единение, чест ". Против гласоподаваха 130 депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС-НОВО НАЧАЛО, " Българска социалистическа партия - Обединена левица ", " ИТН " и четирима, нечленуващи в парламентарна група. " Продължаваме промяната - Демократична България " и " Алианс за права и свободи " не участваха в гласуването.
Проф. Костадин Ангелов, който е и ръководител на комисията по опазване на здравето в Народното събрание, отговори и на въпроси, свързани с изявлението на ръководителя на ПГ на Има Такъв Народ Тошко Йорданов към младите лекари.
Д-р Ангелов дефинира думите на Тошко Йорданов, който изпрати младите лекари на село в Сицилия, като прочувствени.
През цялата минала седмица главната тематика, за която се приказва, е изявлението на господин Йорданов и би трябвало да се отдели плявата от брашното. Заплащането на младите лекари е огромен проблем и би трябвало да се търсят решения, уточни някогашният здравен министър. Той счита, че една оставка на депутат няма да реши казуса със заплатите на младите специализанти. След изявлението на Йорданов обществените мрежи бяха засипани с искане за неговата оставка като депутат.
Проф. Костадин Ангелов предлага първо да стане ясно има или няма консенсус във връзка с образуване на трудовите хонорари на лекарите.
" До 14 юли всяка една парламентарна група би трябвало да входира своите оферти, да се направи кръгла маса и да се реализира консенсус. Няма реализиран консенсус по искане за % в допълнение заплащане за спомагателните квалификации, реализирани в България или в Европейски Съюз ", сподели той.
" Не бих желал да противопоставяме специалност против специалност - изрично съм " за " лекарите да получават по-голяма заплата. Всяко едно обучение в системата на опазването на здравето, като специализант, е форма на страдалчество, тъй като системата със своите натрупвания е довела до този вид решения. Заплатите на младите лекари не могат да бъдат по-ниски от 2000 лева, само че даже и това не е по този начин ", акцентира проф. Костадин Ангелов. И заключи, че лекарите би трябвало да бъдат на едно от водещите места по възнаграждение в страната.




