Правилно засаждане на лалетата. Следвайте тези съвети!
Правилно засаждане на лалетата. Ето какви грижи да полагате, с цел да имате красиви цветя всяка пролет
Жалко е, когато сте засадили много лалета в градината и единствено няколко от тях са цъфнали. Защо това се случва, каква е повода да не цъфтят? Има няколко аргументи, някои от тях са толкоз незначителни, че просто не им обръщаме внимание и се лишаваме от тази пролетна хубост.
Най-добре е да садите лалетата през есента. Правилно засаждане на лалетата или по-скоро вярната дълбочина на луковиците – основен миг, с цел да ви зарадват с цветове. През есента, след засаждането, лалетата пускат кълнове, които са подземен през цялата зима. Земята ги защищава от заледяване, а напролет тези кълнове не престават растежа си. Ако луковиците са засадени на незадоволителна дълбочина, тогава кълновете ще излязат от земята през есента и, несъмнено, ще измръзнат. А, в случай че луковицата е доста надълбоко, ще има малко въздух, пътят нагоре ще бъде прекомерно дълъг. Докато доближи повърхността, не може да се приказва за никакъв разцвет. Лалето се нуждае единствено от едно – да оцелее и да си възвърне силата. Оптималната дълбочина е три луковици. Следователно, както знаете, дълбочината непосредствено зависи от размера на посадъчния материал.
Друга допустима причина е неправилното ампутиране на цветовете за букети. Ако отрежете цветята съвсем до корена, тогава луковицата няма да има късмет да узрее и да се приготви за зимуване. Винаги е належащо да оставите няколко листа, с цел да не спрете виталната активност на корените.
Подземните поданици също могат да ви лишат от красиви цветове. Луковиците от лалета са същинско лакомство за къртиците и другите дребни гризачи. При засаждане на луковиците, имайте поради тяхната отбрана от тази заплаха. Поставете клопки, засадете наоколо тези растения, които гризачите не обичат. Или засадете лалетата в саксии. Дори леко развалените луковици няма да дадат цветове и доста от тях ще умрат като цяло.
Много тежката глинеста почва не е място за засаждане на лалета. Те просто няма да поникнат и в случай че го създадат, сигурно няма да цъфтят. Глинестата почва може да унищожи изцяло най-здравата и най-силната луковица единствено за един сезон.
Вижте още: Напитка от магданоз и лимон за събаряне на непотребните килограми
Може би производителите на цветя няма да се съгласят с това, само че забелязах, че в случай че копаете лалета всяка година, спазвайки разпоредбите, тогава те стават по-малки и по-некачествени. Тези лалета, които пускат едно клонче, е задоволително да се копаят един път на три години. Тогава цветовете ще бъдат огромни и красиви. Този трик ще ви помогне.