Позитивна динамика и устойчив ръст - така може да се

...
Позитивна динамика и устойчив ръст - така може да се
Коментари Харесай

Здравното застраховане бележи 50% ръст на годишна база

Позитивна динамичност и резистентен растеж - по този начин може да се характеризира развиването на застрахователния пазар у нас. През последните 10 години премийният доход се е нараснал над 2,5 пъти, като през 2023 година доближава 4,38 милиарда лева при растеж на годишна база от 21 на 100.

Премиите в общото обезпечаване нарастват с 22,7 %, в животозастраховането - с 15 на 100, а изключително важен е растежът по линия на здравното обезпечаване - 50 % на годишна база. Това оповестиха за Българска телеграфна агенция от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) във връзка професионалния празник " Ден на застрахователя ". 

Професионалният празник е основан от АЗБ през 1996 година Датата е определена неслучайно – на 1 октомври 1891 година в Русе е основано първото българско застрахователно сдружение " България ".

Търсим застрахователя главно за вреди по колите

Динамична е историята на българското обезпечаване през годините. Развитието му стартира през последните десетилетия на ХІХ век, а при започване на ХХ век България държи първо място в региона на застраховането всред всички балкански страни. Индустрията устоява на компликациите през годините на финансови рецесии и на войни, съумява да построи устойчиво разрастващ се пазар, да притегли и резервира  доверието на хората. Следвайки историческите процеси, българското обезпечаване минава през интервала на национализация, през развиването на частната самодейност при започване на 90-те години на ХХ в., с цел да доближи до актуалния осигурителен пазар. В наши дни той е част от европейския и действа в сходство с европейското законодателство. 

 istock istock
Застрахователните сдружения са третият по значителност институционален вложител в страната. Те оферират на своите клиенти необятна гама артикули и услуги, вкарват нововъведения и усъвършенстват бизнес процесите, напомнят от АБЗ.

Обединяващо звено за участниците на пазара е Асоциацията на българските застрахователи, в която членуват 29 компании, представляващи над 92 на 100 от българския осигурителен пазар.

На 1 октомври ще се проведе официалната гала за връчването на премиите " Застраховател на годината ", " Пенсионноосигурително сдружение на годината ", " Застрахователен брокер на годината " за 2023 г. събитието ще се състои в столичния хотел " Маринела ".

Най-престижните годишни награди в застрахователния и пенсионноосигурителния бранш у нас ще бъдат връчени за шестнадесета поредна година. 

Какво би трябвало да знаем за застраховките „ Живот “, свързани с заем

Организатори на събитието са Висшето учебно заведение по обезпечаване и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи, Българската асоциация на сдруженията за в допълнение пенсионно обезпечаване, фондация " Проф. доктор Велеслав Гаврийски " и Българската асоциация на застрахователните брокери. 

Българска телеграфна агенция напомня, че през юни в изявление за Българска телеграфна агенция Нина Колчакова, общоприет секретар на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) уточни, че България е много обратно по индикатора " дял на застраховано домашно имущество "  в съпоставяне с всичките ни съседки от района.

Под 10 % от домовете на българите са предпазени със застраховка, като става въпрос нормално за ипотекирани жилища, сподели тя. Нина Колчакова посочи, че в страните от района, които имат сходна застрахователна просвета и традиция като българската, само че бяха изумени от пагубни наводнения няколко следващи години, застраховането на домовете към този момент е над 60 на 100. 

Според Колчакова климатичните промени могат да покачат равнището на обезпечаване и в България.

Такава наклонност към този момент се следи в международен мащаб. Когато хората в рамките единствено на една седмица виждат по малкия екран чудовищни наводнения, свлачища и опустошителни градушки във всички краища на света, си дават сметка че към този момент няма място, където климатичните промени да не са осезаема опасност за собствеността и метода ни на живот. Застраховането е единственият действителен механизъм за финансово възобновяване след естествено злополучие и от ден на ден хора го осъзнават, уточни Колчакова.

По думите й застраховката е единственият метод заземеделските стопани да защитят приходите си при естествени стихии. 
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР