Повишаване на осигурителната вноска за пенсия от следващата година, това

...
Повишаване на осигурителната вноска за пенсия от следващата година, това
Коментари Харесай

Социалното министерство предлага повишаване на пенсионната осигурителна вноска с 1%

Повишаване на осигурителната вноска за пенсия от идната година, това предлага Министерството на труда и обществената политика в разбор на пенсионната система и вероятни ограничения за ограничение на разноските, увеличение на приходите публичното обезпечаване, като се резервира правилото " принос - права ". Предлага се да отпадне начисляването на добавката Covid-19 от 60 лв. към всяка новоотпускана пенсия. Анализът е показан пред бизнеса и синдикатите. БНР разполага с документа.

От общественото министерство пресмятат, че резултатът на нарастването на осигурителната вноска за Фонд пенсии върху приходите в публичното обезпечаване е забележителен. Повишаването на вноската за пенсия с 1% от 1-ви януари 2025 година би довело до повишаване на приходите от 6,4 на 6,7% от брутния вътрешен артикул още през идната година, а размерът на прехвърлянето от държавния бюджет за покриване на дефицита на средства ще намалее с 2,4 процентни пункта.

Друго допустимо решение от разбора гласи, че би трябвало да има механизъм за установяване на минималния и оптималния размер на осигуровката, като намалее делът на обезпечените върху приходи, които са доста по-ниски от получаваните.

Предлага се отпадане на тавана на пенсиите от 3400 лв., с цел да се стимулират хората да вършат осигуровки върху действителни приходи.

Що се отнася до предлагането да отпадне Covid добавката от 60 лв., която се начислява към всички нови пенсии, отпуснати след средата на 2022 година аргументът е, че тази добавка, по оценка на Международния валутен фонд, доста усилва разноските за пенсии и към този момент се явява детайл от пенсионната формула, като по този метод правилото " принос - права " се губи.

За годишното осъвременяване на пенсиите от 1-ви юли по " Швейцарското предписание ", от министерството считат, че би било допустимо да се промени тежестта на двата детайла, които го образуват - растежа на осигурителния приход и на инфлацията, които в този момент се вземат поравно, като може да се планува и осъвременяването да е от 1-ви април, а не от 1-ви юли.

Предлага се още пенсиите, несвързани с трудова активност, да се трансформират в месечни финансови помощи, които да се отпускат от Агенцията за обществено подкрепяне.

За да се ограничи непозволеното заплащане на инвалидни пенсии след изтекло ТЕЛК решение, се упорства да се съблюдават периодите за издаване на ТЕЛК-овете, защото сега Национален осигурителен институт има все по-дълги заплащания по към този момент изтекли решения.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР