Повече от 480 милиона евро ще получи страната ни по

...
Повече от 480 милиона евро ще получи страната ни по
Коментари Харесай

България ще получи над 480 млн. евро от „REPowerEU“ за нова енергийна инфраструктура

Повече от 480 милиона евро ще получи страната ни по проекта „ RePowerEU “ , който е обвързван с енергийния преход на страните от Европа. Това стана ясно по време на теоретичен конгрес за енергийната промяна, провел се през днешния ден в Университета за национално и международно стопанство /УНСС/ и открит от служебния министър на стопанската система и промишлеността Никола Стоянов.

„ Изминалата година ни сподели какъв брой значима е тематиката за построяването на енергийни мощности от ново потомство, които поетапно да заменят въглеродно интензивните такива “, съобщи министър Стоянов, добавяйки, че войната в Украйна е задала нов дневен ред пред Европа , налагащ бързи решения за нейната енергийна сигурност, които рефлектират директно на стопанската система.

„ В последните месеци доказахме, че можем за няколко дни да взимаме решения, които са били отлагани с години. “

„ REPowerEU “ дава спомагателна опция българската промишленост да се декарбонизира, да понижи разноските за сила и да разшири своя дял в стопанската система “, посочи министър Стоянов и добави, че Планът ще подкрепи дребните и междинни предприятия , които са подложени на максимален напън от високите цени на енергоресурсите.

За финансиране на вложенията и промените в целия проект на Европейската комисия „ REPowerEU “ са заложени средства в размер на 20 милиарда евро .

„ Сега е моментът страната, бизнесът и научните среди да намерим най-верните решения, тъй че българската стопанска система да извлече огромни и най-важното – дълготрайни, изгоди от Плана “ , сподели Стоянов.

По време на форума бяха разисквани благоприятни условия, свързани с различните горива, въглищните централи, дълготрайните вероятности за диверсификация на енергийните доставки и измененията за родната стопанска система в този подтекст.

Събитието беше проведено взаимно с Научноизследователския център по енергиен бизнес и инфраструктура на УНСС и Съюза на икономистите в България. В него се включиха ректор на университета проф. доктор Димитър Димитров, ръководителят на Съюза на икономистите в България проф. Татяна Хубенова-Делисивкова, ръководителят на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни потребители Константин Стаменов, ръководителят на УС на Институт за енергиен мениджмънт Славчо Нейков, студенти и специалисти в тази област.

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР