30% от българите изправени пред избор: Да ядат нормално или да са на топло
Повече от 30% са българите в риск от беднотия и обществено изключване . Немалка част от тях не могат да отопляват домовете си пълноценно и са изправени пред избора дали да живеят на топло или да се хранят обикновено . Това означи основният икономист на Конфедерацията на самостоятелните синдикати в България /КНСБ/ Любослав Костов в ефира на „ NOVA “. По думите му 65 на 100 от работещите у нас не могат да доближат чистия размер на издръжката на живот – 1454 лева и прибавя още един стеснителен факт – над 1/3 са с приход до 1000 лв. .
„ 65% от работещите в България не могат да доближат чистия размер на нашата прехрана на живота – 1450 и няколко лв.. Още по-притеснителното е, че над 1/3, към 30% пък са с приход до 1000 лв.. В доста огромна част от регионалните градове и общините към тях, сред 20% и 30% от наетите са на минимална работна заплата, тъй че когато приказваме за едни междинни величини и по какъв начин порастват приходите, хубаво е да се зададем въпроса на всички места ли е по този начин или има един-два града като София, Варна и Пловдив, които подвигат изкуствено междинните равнища на възнаграждение. Аз тук желая доста ясно да моля към хората – не завиждайте на работещия на 1000 лв. или на 1200 лв., че са му вдигнали заплатата с 200 лв., пък вие не сте получили нищо. Просто имаме доста път да извърнем като общество в това да бъдем по-солидарни, бюджетът да подкрепя и работещите, и бизнеса, а в последна сметка солидарността се показва в доста неща. Според мен синдикализмът като представител на служащите, другата думичка на синдикализма като знак е народна власт “ , разяснява икономистът, допълвайки, че 800 000 души са с приход до 933 лв. . Това е към 1/4 от заетите и 40% от всички наети.
Той приканва да се подписват групови трудови контракти, тъй като съгласно него те и синдикатите покачват с минимум 14% възнагражденията . Приблизително 1,2 милиона пенсионери се намират към линията на беднотия – 567 лева
„ Ако работите до 7 май, ще получите една минимална заплата в Люксембург. За един месец работещите на минимална заплата нискоквалифицирани фрагменти там получават колкото ние за 4,5 месеца. В Германия интервалът със същото изискване е 3,5 месеца. Разликата в покупателните качества на нашите заплати и на тези на Запад е голяма “ , пресметна Костов.
БЧК: Вече може да ревизирате с ЕГН дали имате право на безвъзмездни пакети с храна