Повече от 200 души са били арестувани и десетки са

...
Повече от 200 души са били арестувани и десетки са
Коментари Харесай

200 арестувани, десетки ранени при бунтове в Тунис

Повече от 200 души са били задържани и десетки са били ранени по време на конфликти в няколко елементи на Тунис . Това оповестиха от вътрешното министерство на страната след втора нощ на протести, провокирани от гнева поради ограниченията за строги икономии, оповестява " Франс прес ".

Говорителят на министерството посочи пред локално радио, че 49 служители на реда са били ранени по време на конфликти в цялата страна и че 206 " размирници " са били задържани.

Tunisia police disperse protests against price hikes with tear gas pic.twitter.com/sXVM4G4Gra
— Press TV (@PressTV) January 9, 2018

Допълва се, че са били нанесени вреди на здания, в това число супермаркет на " Карфур " в предградията на Тунис, който е бил ограбен.

Полицейски и военни елементи са били ситуирани в няколко града през нощта, в това число в Тебурба, който се намира на 30 км западно от столицата Тунис, където хиляди младежи заляха улиците след заравяне на мъж, който е умрял при протестите в понеделник.

Полицията твърди, че не е умъртвила мъжа. Резултатите от аутопсията не са били оповестени обществено.

Бунтове са избухнали в южния град Гафса, в Касерин в централната част на страната и Сиди Бузид, откъдето започнаха митингите през 2011 година, които се трансфораха в Арабската пролет.

Протестите в Тунис се организират от няколко дни, откакто правозащитници и политици жигосаха увеличението на налога върху добавената стойност и обществените осигуровки, въведени при започване на година, откакто беше признат нов бюджет, вкарват строги икономии.

Протестите са постоянно срещани в Северна Африка през януари, когато тунизийците означават годишнината от въстанието през 2011 година, при което беше свален от власт диктатора Зин ал Абидин Бен Али

Страната е приветствана за релативно плавния ѝ либерален преход, само че седем години след революцията напрежението в поради икономическите проблеми е високо.
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР