Горски пожари бушуват в Централна Канада, хиляди души са евакуирани
Повече от 17 000 души бяха евакуирани през днешния ден в провинция Манитоба, Централна Канада, откакто регионът претърпя доста неприятно начало на сезона на горските пожари, оповестиха управляващите, представени от Франс прес.
В изискванията на световно стопляне Канада все по-често е наранена от рискови метеорологични феномени, в това число пожари в горските масиви през последните години. През 2023 година страната претърпя най-лошия пожароопасен сезон в историята си.
„ Това е най-мащабната интервенция по евакуация в Манитоба напоследък “, разгласи на конференция министър председателят на провинцията Уаб Киню, като загатна изключителното състояние в целия район.
Предстои неотложно да бъде изпратен боен аероплан, който да помогне на хората в най-отдалечените региони да се изтеглят.
Почти 200 000 хектара гори са били наранени през последния месец, което е три пъти повече от общата средногодишна повърхност в този район.
В момента в Канада има 134 дейни пожара в няколко провинции, в това число Онтарио, Британска Колумбия, Алберта и Саскачеван, написа Българска телеграфна агенция.




