Потреблението на въглища в Китай ще достигне пика си през 2025 г.
Потреблението на въглища в Китай, страната, която емитира най-вече парникови газове, евентуално ще доближи пика си през 2025 година, преди да стартира да се намалява с помощта на напъните на Пекин да развива по-чисти енергийни източници. Това се показва в отчет, оповестен през днешния ден и представен от Франс прес.
Над половината (52 на сто) от интервюираните специалисти в отчета, оповестен от мозъчните тръстове Център за проучване на силата и чистия въздух и Международна организация за изследвания на енергийния преход, чакат следващата година потреблението на въглища от Китай да доближи максимума си.
" Да се реализира въглеродна индиферентност в бързоразвиваща се стопанска система като китайската, не е лесна задача, само че забележителните старания, които страната поставя, стартират да дават плодове ", съобщи Сюнпън Шъ, президент на Международната организация за изследвания на енергийния преход.
Разрешителните за строителство на въглищни централи също са намалели с 83 на 100 през първото полугодие на 2024 година, като през същия интервал не е утвърден никакъв план за произвеждане на стомана на основата на въглища.
През последните години специалистите са все по-оптимистично настроени по отношение на способността на Китай да понижи излъчванията парникови газове, защото Пекин доближи задачите си за сила от вятърни и слънчеви източници шест години по-рано от плануваното.
Въпреки това има " все по-малка изясненост по отношение на траекторията на китайските излъчвания ", сподели Лаури Миливирта, основен анализатор в Международната организация за изследвания на енергийния преход.
Това остава вратите отворени за повишение на излъчванията до 2030 година и " доста бавното " им понижаване, добави той.
Производството на електрическа енергия от въглища още веднъж ще нарасне тази година в Китай, въпреки и до най-ниското си ниво от десетилетие, а нарастването на потреблението на сила продължава да надвишава растежа на брутния вътрешен артикул (БВП), съгласно Международната организация за силата (МАЕ).
" Китай би трябвало да форсира разпространяването на възобновими източници на сила, т.е. да ориентира икономическото си развиване в не толкоз енергоемка посока ", сподели Миливирта.
Пекин се ангажира да реализира пик на въглищните излъчвания до 2030 година и въглеродна индиферентност през 2060 година