Потребителската кошница в момента е 101 лева спрямо 94 лева

...
Потребителската кошница в момента е 101 лева спрямо 94 лева
Коментари Харесай

Потребителската кошница е 101 лева спрямо 94 лева за миналата година

Потребителската кошница сега е 101 лв. по отношение на 94 лв. за същия интервал предходната година, а повишаването на годишна база е 7 лв., разяснява на брифинг на ръководителя на Държавната комисия по стоковите тържища и борсите (ДКСБТ) Владимир Иванов.

Иванов направи седмичен преглед на ДКСБТ за придвижването на цените на едро при главните хранителни артикули, плодовете и зеленчуците за интервала 20 май – 21 юли 2025 г. 

Захарта от 1,81 лв/кг е поскъпнала и коства 1,95 лв/кг. 

От 4,35 лв/кг цената на фасула е паднала на 4,27 лв/кг. 

С една стотинка е паднала цената на ориза и коства 3,37 лв/кг. 

Брашното от 1,54 лв/кг все още коства 1,52 лв/кг. 

Литър олио коства 3,15 лева, като при него няма смяна. При олиото се следи 13% по-висока цена по отношение на нивото от предходната година. 

Яйцата от 34 стотинки за брой все още костват 33 стотинки, т.е. при тях няма никаква смяна за целия 60-дневен интервал. 

Кашкавалът от 18,60 лв/кг коства 16 лв/кг. Сиренето от 11,40 лв/кг коства 11,50 лв/кг. 

Маслото от 3,17 лева за 125 гр е поевтиняло и се търгува на цена от 3,07 лева При него се следи 20% повишаване на годишна верижна база. 

Киселото мляко от 1,43 лева за 400 гр коства 1,37 лева При него се следи 13% над стойностите от м.г. 

Прясното мляко от 2,36 лева за литър е поевтиняло с три стотинки и се търгува на 2,33 лева за литър. При него има 4% разлика на годишна база. 

Свинското месо от 10,27 лв/кг към този момент коства 10 лв/кг. 

Има спад при пилешкото месо и все още е 6,97 лв/кг, а предходната седмица беше 7 лв/кг. 

„ Потребителската кошница сега е 101 лв., по отношение на 94 лв. за предходната година. Няма по какъв начин да съпоставим предходната седмица с тази, защото към този момент черешата не попада ", посочи ръководителят на ДКСБТ. 

Доматите от 2,47 лв/кг се търгуват на 2,39 лв/кг. Тази година се следят по-малко количества спрямо предходната година.  

Картофът от 1,39 лв/кг към този момент костват 1,15 лв/кг. 

Зелето от 1,70 лв/кг се търгува на 1 лв/кг. 

Морковите от 1,31 лв/кг са поевтинели и все още се продават на 1,27 лв/кг. 

Червеният пипер от 3,72 лв/кг е поевтинял и коства 2,93 лв/кг, а зеленият пипер от 4,32 лв/кг към този момент се търгува на 2,60 лв/кг. 

" Това е годината на скъпите плодове и реколтата в други страни също не е добре ", разяснява още Иванов. 

Прасковата от 3,90 лв/кг е поевтиняла и цената й е 3,62 лв/кг. 

Ягодата държи 12% растеж на годишна база. 

При ябълката се следи резистентен растеж нагоре и от 1,14 лв/кг тя към този момент се търгува на 2,67 лв/кг. 

По думите на ръководителя на ДКСБТ има напълно естествена цялостна пазарна картина на храните. 

Топлото време може да компрометира реколтата, сподели още той.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР