БРИКС може да е в полза на световната икономика – ето как
Потенциалните преимущества на разширението на БРИКС бяха изтъкнати от държавни чиновници и специалисти от промишлеността по време на панелна полемика на Световния стопански конгрес в Давос, Швейцария.
Фокусът на диалога се въртеше към последствията от историческото разширение на БРИКС, оповестено през август.
Разширяването включваше покана към шест страни – Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Аржентина – да се причислят към БРИКС, която в началото се състоеше от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Аржентина обаче отдръпна плануваното си присъединение през декември.
Министърът на стопанската система на ОАЕ Абдула бин Тук Ал Мари изрази мнение, че по-широкият кръг на БРИКС би могъл да спомогне за облекчение на световния инфлационен напън посредством увеличение на доставките.
Той акцентира на капацитета за увеличение на комерсиалните потоци, възстановяване на свързаността сред комерсиалните пристанища и създаване на политики, ориентирани към основаване на артикули, съобразени с пазарните потребности на разрастващите се страни.
По време на сесията породиха въпроси по отношение на опасенията за преобладаващо състояние на Китай в БРИКС и политическата идеология, залегнала в основата на организацията.
Енох Годонгвана, министър на финансите на Южна Африка, се опълчи на тези опасения, като съобщи, че БРИКС действа на правилата на взаимно почитание и взимане на решения с консенсус. Той акцентира, че за разлика от институции като Световната банка и Международния валутен фонд, където доминирането е ясно изразено, решенията в БРИКС се вземат с консенсус.
Годонгвана посочи, че групата БРИКС не е стимулирана от политически дневен ред, а съставлява благоприятни условия и стопански мотори за света. Ал Мари повтори това мнение, като съобщи, че БРИКС не се въздейства от политически съображения, а е в сходство с световната стратегия за търговия и стопанска система Юг-Юг, като се концентрира върху опциите за търговия и стопански напредък.