Поставянето днес на началото на работата на Европейската прокуратура е

...
Поставянето днес на началото на работата на Европейската прокуратура е
Коментари Харесай

Началото на работата на европрокуратурата е исторически миг

Поставянето през днешния ден на началото на работата на Европейската прокуратура е исторически момент. Това съобщи на конференция ръководителят на новата институция на Европейски Съюз Лаура Кьовеши.

Носим голяма отговорност, работата ни е директно обвързвана с правата на европейските жители, добави тя. По нейните думи триумфът на прокуратурата може да увеличи доверието в Европейски Съюз до невиждани нива.

Нашата цел са икономическата и финансовата престъпност - най-голямата опасност за всяко демократично общество, подценявана, незадоволително съобщавана, постоянно даже поощрявана в интерес на проведени незаконни групи, които работят за замяна на законната власт. Ще имаме работа с хора, които не се стопират пред изключителна свирепост, с цел да си обезпечат безотговорност, сподели Кьовеши.

От през днешния ден стартира работа Европейската прокуратура, чиято цел е следствие на злоупотреби със средства от европейския бюджет - измами, корупция и трансгранични интервенции за източване на Данък добавена стойност на стойност над 10 млн. евро. 

Създаването на Европейската прокуратура се проточи 8 години, откакто по оферти правилник от 2013 година от Европейската комисия не бе реализиран консенсус от страните-членки. През 2017-та година 17 от тях желаеха предлагането да бъде отнесено до Европейския съвет, където европейските водачи също не се схванаха по въпроса.

Същата година 16 страни уведомиха институциите, че ще стартират да работят по нейното основаване посредством засилено съдействие по член, по който не се изисква одобрение от Съвета. Трудно бе реализирано единодушие и към фигурата на основния прокурор, откакто лявоцентристкото държавно управление на Румъния опита да неодобрява избора на Кьовеши и в Съвета, и в Европейския парламент посредством своите евродепутати.

В момента в европейската прокуратура вземат участие 22 страни-членки, измежду които и България. Извън нея на този стадий са Унгария, Полша, Ирландия, Дания и Швеция. 

България стартира присъединяване си мъчно, откакто от 10 препоръчани европейски делегирани прокурори бяха отхвърлени 6. 
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР