Последният протест на медицински сестри с искания за по-високи заплати

...
Последният протест на медицински сестри с искания за по-високи заплати
Коментари Харесай

КНСБ иска 600 млн. лв. повече за здраве през 2020 г.

Последният митинг на медицински сестри с претенции за по-високи заплати пред Народното събрание беше на 11 септември, само че не беше подсилен от съсловната им организация, синдикатите или лекарите

© Георги Кожухаров Конфедерацията на самостоятелните синдикати в България (КНСБ) привиква народен митинг на 7 октомври с искане за повече средства в опазването на здравето. По думите на ръководителя й Пламен Димитров на митинга се чакат 7000 души. Синдикатът упорства за 600 млн. лева повече в бюджета за опазване на здравето през 2020 година Сегашните средства на НЗОК са 4.3 милиарда лева, като нарастването през тази година беше с 400 млн. лева спрямо предходната година. КНСБ също така упорства да се съблюдава груповият трудов контракт в бранша и заплатите на сестрите да станат 900 лева в общинските лечебни заведения и 950 в университетските, а младите лекари да получават 1100 - 1200 лева начална заплата.

Ниските заплати

Абонирайте се за Капитал Четете безкрайно и подкрепяте напъните ни да пишем по значимите тематики Медицинските сестри започнаха митингите си още през месец март с претенции за минимална заплата 1120 лева, само че тогава не бяха подкрепени от синдиката си, нито от съсловната организация на експертите по здравни грижи, които в този момент поддържат националния митинг. Нещо повече - КНСБ не се опълчи на уволнението на водача на сестринския митинг Мая Илиева, макар че тя оглавяваше организацията им в " Аджибадем Сити клиник болница Токуда ".

До момента митингите на медицинските сестри извоюваха 30 млн. лева повече от бюджета за лечебните заведения. Средствата обаче очевидно не са стигнали до всички, защото те са планувани за активност, а част от лечебните заведения не бяха търсени от пациентите или пък шефовете не са разпределили средствата от нарастването тъкмо за заплати. Колективният трудов контракт за заплатите в бранша беше подписан в края на предходната година и беше изпълнен от държавните лечебни заведения, чийто принципал е здравното министерство.

В момента не е ясно в какъв брой от 121-те общински лечебни заведения в България, които са благосъстоятелност на съответната община, са достигнати плануваните 950 лева месечна заплата. Последният митинг на сестри и лекари, които подадоха групово заявки за овакантяване, е в Карлово. Медиците там обаче не поддържат националния митинг, проведен от КНСБ.

600 млн. лева повече

Синдикатът упорства за 600 млн. лева повече в бюджета за здраве през идната година, като сумата е нужна за действително увеличение на цената на клиничните пътеки.
Сметката е правена дружно с Българския лекарски съюз, разяснява доктор Иван Кокалов, вицепрезидент на КНСБ. Според него сумата е изчислена по този начин, че да могат съразмерно да бъдат увеличени цените на клиничните пътеки в лечебните заведения, които не са вдигани повече от 10 години. През тази година след митингите на педиатрите бяха увеличените цените на клиничните пътеки за лекуване на деца и в белодробните болести.
В своя прогноза неотдавна шефът на НЗОК доктор Дечо Дечев също означи, че при пазарно остойностяване ще бъдат нужни сред 500 и 600 млн. лева повече за лекуване в болница.

КНСБ обаче упорстват в клиничните пътеки категорично да се запише каква част от цената им е за заплати на лекари и сестри. " В момента в груповия трудов контракт е записано, че най-малко 60% от цената на клиничната пътека отиват за заплати. Само че от тях един взема 57 хиляди лева, а различен – 600 лева, по тази причина настояваме да бъде категорично записано какво ще бъде заплащането на всеки от екипа ", споделя доктор Кокалов.

Той добави, че по самодейност на синдиката в идните промени в закона за лечебните заведения е планувано общините да имат право да субсидират лечебните заведения за привличане на лекари и медицински сестри. В настоящето законодателство е планувано общините да отпускат на лечебните заведения си единствено средства за финансови разноски, поправки и инсталация, само че не и за заплати. В същото време страната няма никакви механизми да усили заплатите в дребните общински клиники, а пък медицинските експерти упорстват.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР