Последната българска подводница скоро може да потъне. 8 години –

...
Последната българска подводница скоро може да потъне. 8 години –
Коментари Харесай

Последната българска подводница скоро може да потъне

Последната българска подводница скоро може да потъне. 8 години – откакто беше свалена от въоръжение, тя гние във Варна, а планът за превръщането й в музей към момента не е сбъднат. Така завърши славният път на „ Слава “ във Военноморските ни сили. В момента подводницата е тъжна панорама, написа " Флагман ".

Тя е закотвена на кей, потънала в наслойка и изгнила. След „ пенсионирането “ й – подводницата е трансферирана на Община Варна, с цел да стане музей. Идеята обаче не е осъществена. „ Слава “ ще се трансформира в скрап, в случай че не бъдат подхванати незабавни ограничения, сигнализират родолюбиви българи.

Те напомнят, че през тази година се навършва един век от началото на подводното корабоплаване в България – добър мотив да бъде избавена последната ни подводница. Произведена е в Съветския съюз по план „ 633 “ през 1959 година.

Носи името „ Ленински комсомол “ до 1991 година, когато е преименувана на „ Слава “. Във Военноморските ни сили влиза на въоръжение през декември 1985 година. Първият ѝ пълководец под български байрак е капитан лейтенант Дарин Матеев. През 1989 година е оповестена за „ подводна лодка отличник на Военноморски сили “. През 90-те години на XX век не се употребява интензивно – заради изчерпване на ресурса на батерията, само че тя е заменена през 1998 година.

След влизането на България в НАТО, „ Слава “ взе участие в доста взаимни учения. Сред тях и за избавяне на екипаж на аварирала подводница. Най-дългогодишният пълководец на подводницата е кап. I сан Камен Кукуров. „ Слава “ е дълга 76 метра и е необятна – 7 метра.

Има дълбочина на прегазване 6 метра. Максималната дълбочина на потапяне е 300 метра. Развива оптималната скорост на повърхността 15,3 възела, а под вода – 13,2 възела. Силовата й установка е от 2 дизелови и 2 електродвигателя, с които се задвижват 2 винта.

Подводницата разполага с 6 торпедни апарата на носа и 2 на кърмата. Общо 54 души екипаж са се грижели за ръководството, поддържането на системите и въоръжението.

На публична гала през ноември 2011 година „ Слава “ е извадена от състава на Военноморските ни сили.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР