Поскъпването на еврото може да доведе до намаляване на инфлацията в еврозоната, каза подуправителят на БНБ Петър Чобанов
Поскъпването на еврото може да докара до понижаване на инфлацията в еврозоната, сподели пред публицисти подуправителят на Българската национална банка (БНБ) Петър Чобанов. Той разяснява тематиката след срещата си с президента Илияна Йотова по отношение на назначението на длъжностен кабинет. Чобанов е един от вероятните претенденти за длъжностен министър председател, само че той изясни, че няма да одобри поста.
Нямаме право като централни банкери да даваме насоки за това, по какъв начин ще се развиват лихвените проценти, изясни Чобанов. Поскъпването на еврото може да докара до дефлационни процеси, т.е. до понижаване на инфлацията в еврозоната, сподели той и изясни, че може да бъде подложен въпрос, който шефовете (на централните банки - бел. реп.) ще би трябвало да решат - какво да създадат с лихвените процеси.
Относно процеса по въвеждане на еврото Петър Чобанов изясни, че той " минава релативно безпрепятствено ". Хората ще стартират да се успокояват. Важен стадий настава от 1 февруари, когато към този момент ще се разплащаме единствено в евро, само че мисля, че и това ще мине сполучливо, разяснява подуправителят на Българска народна банка.
, в случай че по-нататъшното повишаване на еврото стартира да оказва напън върху инфлационните прогнози на институцията. Това съобщи Мартин Кохер, шеф на австрийската централна банка и член на Управителния съвет на ЕЦБ пред в. „ Файненшъл Таймс “, представен от Ройтерс по-рано през днешния ден.
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




