Съдът окончателно замрази поскъпването на паркирането в София
Поскъпването и разширението на синята и зелената зона за паркиране в София окончате.но се замразява. Новите правила за паркиране, гласувани предходната година от Столичния общински съвет (СОС), няма да се ползват, до момента в който не излязат правосъдните решения по жалбите против въвеждането им.
Това излиза наяве от определение на Върховния административен съд (ВАС), оповестено във вторник. То удостоверява същото определение на Административния съд - София - град и не предстои на обжалване.
Определението на съда не значи, че промяната в паркирането се анулира дефинитивно. Срещу нея бяха импортирани редица тъжби, само че делото всъщност не е завършило. Именно от решението по него ще зависи дали новите правила в паркирането изобщо ще бъдат въведени.
От втория опит
Спирането на по този начин нареченото авансово осъществяване - влизане в действие на разпоредбите преди да има дефинитивно по жалбите против въвеждането им, беше обжалвано от Мая Манолова и група жители. Това се случи, откакто Върховен административен съд към този момент един път размрази повишаването и разширението на синята и зелената зона. Тогава претекстът беше, че предварителното осъществяване е обжалвано преди новите правила да са влезнали в действие (те трябваше да се вкарат от 5 януари 2026 г.).
След това определение на съда обаче от Столичната община и от Центъра за градска подвижност обясниха, че не бърза с въвеждането на измененията в паркирането. В изявление за Mediapool през януари кметът Васил Терзиев изясни, че ще се чака решение на съда всъщност.
Мотиви
Мотивите на Върховен административен съд да замрази изменената разпоредба, касаеща паркирането са, че те " касаят увеличени такси и изключително огромни размери на разноски за привеждането им в деяние (финансов запас за осъществяване на плановете в размер на 11 181 733 лева), първите от които се заплащат от обществеността, в това число и от жалбоподателите директно, а вторите посредством общинския бюджет (косвено от същите лица) ".
Според съда това основава предпоставки за съществени вреди, които мъчно биха били " поправими " при анулация на атакуваните текстове, защото " не съществува юридически прийом за назад възобновяване в бюджета на общината на разноските за правенето на нови схеми, пътни знаци, маркировки, смяна на софтуера, обезпечаващ дейностите по платено локално паркиране, правене на нови мостри за талони за паркиране ".
Определението на съда визира удължаването на работното време на зоните, разширението на обсега им, повишение на цената за паркиране в синя зона от 2 лв. на 2 евро на час, а в зелена зона от 1 лев на 1 евро на час. Замразява се и въвеждането на уикенд зона на цена от 0.50 евро на час, увеличението на винетките за живеещите в периметъра на зоните, повишаването на служебните абонаменти и други.
Това излиза наяве от определение на Върховния административен съд (ВАС), оповестено във вторник. То удостоверява същото определение на Административния съд - София - град и не предстои на обжалване.
Определението на съда не значи, че промяната в паркирането се анулира дефинитивно. Срещу нея бяха импортирани редица тъжби, само че делото всъщност не е завършило. Именно от решението по него ще зависи дали новите правила в паркирането изобщо ще бъдат въведени.
От втория опит
Спирането на по този начин нареченото авансово осъществяване - влизане в действие на разпоредбите преди да има дефинитивно по жалбите против въвеждането им, беше обжалвано от Мая Манолова и група жители. Това се случи, откакто Върховен административен съд към този момент един път размрази повишаването и разширението на синята и зелената зона. Тогава претекстът беше, че предварителното осъществяване е обжалвано преди новите правила да са влезнали в действие (те трябваше да се вкарат от 5 януари 2026 г.).
След това определение на съда обаче от Столичната община и от Центъра за градска подвижност обясниха, че не бърза с въвеждането на измененията в паркирането. В изявление за Mediapool през януари кметът Васил Терзиев изясни, че ще се чака решение на съда всъщност.
Мотиви
Мотивите на Върховен административен съд да замрази изменената разпоредба, касаеща паркирането са, че те " касаят увеличени такси и изключително огромни размери на разноски за привеждането им в деяние (финансов запас за осъществяване на плановете в размер на 11 181 733 лева), първите от които се заплащат от обществеността, в това число и от жалбоподателите директно, а вторите посредством общинския бюджет (косвено от същите лица) ".
Според съда това основава предпоставки за съществени вреди, които мъчно биха били " поправими " при анулация на атакуваните текстове, защото " не съществува юридически прийом за назад възобновяване в бюджета на общината на разноските за правенето на нови схеми, пътни знаци, маркировки, смяна на софтуера, обезпечаващ дейностите по платено локално паркиране, правене на нови мостри за талони за паркиране ".
Определението на съда визира удължаването на работното време на зоните, разширението на обсега им, повишение на цената за паркиране в синя зона от 2 лв. на 2 евро на час, а в зелена зона от 1 лев на 1 евро на час. Замразява се и въвеждането на уикенд зона на цена от 0.50 евро на час, увеличението на винетките за живеещите в периметъра на зоните, повишаването на служебните абонаменти и други.
Източник: mediapool.bg
КОМЕНТАРИ




