Поредното надхитряване: Търговци в България вкарват украински слънчоглед като румънски
Поредното надхитряване у нас. Търговци в България вкарват украински слънчоглед като румънски, като по този метод заобикалят меморандума, подписан след дни на стачки.
Членове на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) от граничните региони алармират за засилено прекосяване на камиони в страната. Те са натоварени със слънчоглед. Търговците вкарват маслодайната просвета от Украйна, по-късно я транзитират до България като румънска. Като подобен, слънчогледът остава в България без да се нарушават въведените ограничавания в първа точка от подписания меморандум на 20 септември.
Във връзка с опасенията за несъблюдение на съглашението, НАЗ е подала писмо до премиера акад. Николай Денков и до министъра на земеделието Кирил Вътев.
Пред БНР ръководителят на асоциацията Илия Проданов акцентира, че сега от Румъния дневно влизат сред 4 до 8 хиляди тона слънчоглед.
“Това е извънредно огромно количество слънчоглед. Това е може би потенциалът за преправка на всички предприятия заедно ”, уточни той.
По думите му купувачите са български компании. Преработвателните предприятия са тези, които го вкарват, а камионите са главно украински и молдовски, посочи Проданов
“Колегите по места, където този слънчоглед се разтоварва, приказват с водачите на камионите и те споделят: “Ние натоварихме в Украйна ”. Казват и градовете, откъдето се товари. То е до болежка и кристално ясно, че слънчогледът е украински ”, уточни още ръководителят на НАЗ.
Проверката на границата е по документите на стоката. Според него несъмнено има вид за по-обстойни инспекции на произхода на този слънчоглед. Държавата може да изиска спомагателни документи, само че все още това не се прави.
Проданов е безапелационен, че страната, дружно с бизнеса и сектора, би трябвало да намерят метод за излизането от обстановката.
“В същото време българският слънчоглед доста мъчно се търгува. Цената му пада всеки ден ”, означи Илия Проданов.
В момента цената на българския слънчоглед е сред 600 и 650 лева на звук. В страната има над 2 млн. тона слънчоглед от остарялата и новата годишна продукция
“Ако ще продължаваме да си играем на котка и мишка, няма никаква изгода нито за страната, нито за нас, производителите. Трябва да се изчистят тези елементи – по какъв начин ще се управлява, има ли волята, има ли страната инструмента, с цел да го прави, в случай че не – да сътвори подобен, и да сме сигурни, че ползата ни е предпазен ”, безапелационен е Проданов.
Според зърнопроизводителите има и законодателни проблеми, които се “влачат 10 години ”. Без волята на Министерския съвет и Народното събрание, няма по какъв начин да бъдат решени. Според Проданов преди всичко би трябвало да се разбере, че земеделието е приоритет.
Земеделският министър Кирил Вътев през вчерашния ден заяви, че към този момент е имал среща в Люксембург и е провел обстойна среща с украинския си сътрудник Микола Солски. Той му е изискал информация какъв брой слънчоглед е изнесен от Украйна за Румъния, с цел да съпостави какъв брой от Румъния е влезнал при нас.
“Той не отхвърли, че това е прекомерно евентуално и беше извънредно отстъпчив ”, изясни Вътев.
На въпрос по кое време ще бъдат въведени лицензионните режими, министърът отговори, че Солски е декларирал, че това ние би трябвало да определим.
“Както виждате обаче, бизнесът е като водата – намира си междина, откъдето да изтече. До момента по нашите митнически информации и съгласно договореността с Украйна в България влиза нула украински слънчоглед. Да, само че румънски влиза доста, а ние не можем да забраним румънския слънчоглед ”, изясни Вътев.
Той добави, че пазарът е нещо, което доста мъчно може да бъде контролирано административно.