. Поредната важна стъпка при разработката на амбициозния космически кораб

...
. Поредната важна стъпка при разработката на амбициозния космически кораб
Коментари Харесай

УСПЕХ: Старшип SN8 с три двигателя премина през статично огнево изпитание!

. Поредната значима стъпка при създаването на амбициозния галактически транспортен съд на Илон Мъск за полети до Луната и Марс е към този момент изпълнена! За пръв път първообраз на “Старшип ”, който е оборудван с повече от един мотор “Раптор ”, мина през статично огнево тестване. 

След серия от предстоящи провали на по-ранни прототипи при започване на годината, програмата “Старшип ” стартира да се развива с стремглави темпове. В интервала сред януари и април неуспехите настъпваха още по време на изпитателните пълнения на горивните резервоари с течен азот, който се употребява като сурогат на гориво. През май структурата беше нормализирана и “Старшип SN4 ” мина през неколкократни зареждания с гориво и запалвания на единичния си мотор “Раптор ”. За страдание “Старшип SN4 ” в никакъв случай не полетя – прототипът избухна на по-късен стадий след проблеми с наземните системи.

Първите прототипи, които излетяха, бяха “SN5 ” и “SN6 ” – това се случи през август и септември. Полетите бяха напълно къси, а достигнатата височина – 150 метра. Тъй като тези прототипи в никакъв случай не бяха предопределени да летят нависоко, те изглеждаха груби, като летящи бойлери и имаха единствено един мотор. 

Очакванията са “Старшип SN8 ” да е първият първообраз, който ще може да доближи до височина от 15 километра – повече от тази на пътнически аероплан. Поради това той ще е екипиран с носов отсек и към този момент ще замязя на същинска ракета. Но преди този момент екипите трябваше да потвърдят, че ще може да издържи на пълненето с гориво и запалването на трите ракетни мотора.

В интервала сред 6-ти и 8-ми октомври “SN8 ” беше трикратно зареден с течен азот – всичко мина без проблеми. След това през вчерашния ден, на 19-ти октомври, беше извършено огнево тестване на газогенераторите. Напомням на читателите, че в газогенераторите се изгаря част от горивото, като при процеса се завърта турбина, обвързвана с помпа (системата се назовава с общото наименование “турбопомпа ”). Турбопомпите изпомпват горивото от резервоарите и го подават към основната горивна камера под високо налягане и заради това са незаменими за вярното действие на ракетния мотор. 

Изглежда, че пробата на газогенераторите е минал чудесно и това даде опция на екипите да проведат първото изцяло огнево тестване на “Старшип SN8 ” с трите мотора “Раптор ”. Макар че към момента чакаме да чуем от Илон Мъск подробни резултати от теста, най-важното е, че прототипът е оживял. 

Какво следва оттук нататък? Вероятно огневото тестване ще бъде повторено и в случай че всичко е наред, ще се пристъпи към първия суборбитален 15-километров полет. Все още има вяра полетът да е реалност преди края на годината. Това би разрешило на Мъск да преследва още по-амбициозната си цел през 2021-ва да бъде осъществен и орбитален галактически полет.

Първоначално “Старшип ” ще се употребява за извеждането на потребни товари и спътници, само че окончателната цел на бизнесмена са пилотирани полети до Луната и Марс. НАСА към този момент е връчила на СпейсЕкс контракт за $135 милиона за изпращането на хора до естествения ни сателит най-късно в края на 2024 г. 

 

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР