Поредицата от контакти между китайски и американски представители на различни

...
Поредицата от контакти между китайски и американски представители на различни
Коментари Харесай

Предстоящата среща между Си Дзинпин и Джо Байдън е знак, че Китай желае да работи за подобряване на двустранните отношения

Поредицата от контакти сред китайски и американски представители на разнообразни равнища през последно време са симптом, че двете страни се пробват да стабилизират връзките си и те сътвориха основа за идната в сряда в Сан Франциско среща сред Си Дзинпин и Джо Байдън. Тя ще бъде тяхната първа откакто разговаряха по време на форума на Г-20 в Бали през ноември 2022 година Двамата ще обменят отзиви по стратегически, общи и свързани с двустранните връзки въпроси, както и с горещите интернационалните проблеми.

Пътят до актуалната среща сред Си и Байдън не бе елементарен, а връщането към договореностите от Бали е ключът за нейния триумф. През миналата година в китайско-американските връзки имаше проблеми, повода за което бе точно неизпълнението на консенсуса от Бали. Те започнаха да се обтягат след абсурда със сваления над Съединени американски щати китайски метеорологичен балон, който съгласно американската страна е бил шпионски, последва позволение от Вашингтон за директна аудиенция на тайванския водач Цай Инуън, с цел да доближат точката на заледяване след въвеждането на американската възбрана за експорт на чипове за Китай. Всичко това бе в прорез със декларираното от Си Дзинпин и Байдън в Бали, съставлява жестоко нарушаване на китайски ползи и разумно докара до спиране на разговора сред двете страни.

През юни тази година държавният секретар на Съединени американски щати Антъни Блинкън посети Китай, демонстрирайки предпочитание за възстановяване на връзките. И това бе верен ход, защото във Вашингтон са наясно, че оказването на напън върху Китай няма да докара до нищо, а е належащо съдействие за разрешаване на въпросите за климатични промени, районните спорове и възобновяване на международната стопанска система. За първи път публични представители на американското държавно управление участваха в преди малко завършило 6-о Международно ревю за импорт в Шанхай, а броят на представилите се там компании бе рекордно висок – над 200. Това демонстрира, че Китай и Съединени американски щати имат голям брой общи ползи. А по какъв начин Съединени американски щати би трябвало да гледат Китай даде губернаторът на щата Калифорния Гевин Нюсъм при визитата си в страната: „ Колкото по-успешен е Китай, толкоз по-успешни ще сме и ние “.

Предстоящата среща сред Си Дзинпин и Джо Байдън в Сан Франциско е знак, че Китай желае откровено да работи за възстановяване на двустранните връзки, както и демонстрира, че страната осъзнава отговорностите си за връзките със Съединени американски щати, за международния мир и развиване. В този смисъл, Пекин продължава да счита, че прагматичният разговор с Вашингтон изисква загърбване на визията за другата страна само като съперник, превъзмогване на отрицателното влияние, оказвано от теснопартийни и частни ползи, и превръщане към действителните ползи на страните и хората. Когато на искреността бъде отговорено с откровеност, тогава и двете страни ще гледат в една и съща посока.
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР