Попадайки в почвата, дървесната пепел нормализира киселинността. Създават се благоприятни

...
Попадайки в почвата, дървесната пепел нормализира киселинността. Създават се благоприятни
Коментари Харесай

Всичко за дървесната пепел и нейните приложения в градинарството (100 гр. пепел + 10 литра вода = течна тор)

Попадайки в почвата, дървесната пепел възстановява киселинността. Създават се удобни условия за развиване на потребните почвени бактерии. Активирането на потребния микробиом усъвършенства качеството и количеството на реколтата.

Състав на дървесната пепел? От кой тип дървета се получава най-хубавата дървесна пепел? За кой вид почви е потребна?

Химичен състав на дървесната пепел?

 дървесната пепел Източник на изображението: www.pixabay.com

Дървесната пепел е калиев тор. Той е физиологично алкален, затова подобаващ за едва кисели, кисели и неутрални почви. В допълнение към калиевия карбонат и трикалиевия фосфат се съдържа още:

-калциев карбонат;

-магнезиеви съединения;

-микроелементи (бор, силиций, цинк, манган).

Калциевият карбонат предизвиква узряването. Калиевият трифосфат е виновен за водния баланс в растителните кафези, подкрепя естествения напредък. Магнезият взе участие в метаболизма на въглехидратите. При дефицит питателните и вкусовите качества на плодовете и зеленчуците се намаляват.

Коя е най-полезната пепел?

Най-добрата пепел, която се употребява в градинарството, се получава от изгарянето на дървета (широколистни, иглолистни), растителни останки и торф. Процентът на минералите зависи от суровината. До 30 % от калиевия карбонат и трикалиевия фосфат се съдържат в остатъчния артикул от горенето на слънчоглед, елда, до 40 % – в пепелта, получена от сухи картофени върхове, лозови пръчки.

Дървесен материал Калий (%)  

Фосфор (%)

  Калций (%) Бреза 14 7 36 Смърч 3 2.5 25 Върба 4.5 2 43.5 Бор 7 2 32 Торф 0.5-4.5 1-7 15-25

Ползите от пепелта за растенията

 дървесната пепел

Нормално развиване: калият взе участие в процеса на фотосинтеза и образуването на хлорофил.

Като естествена тор: заради обстоятелството, че наличието на хранителни субстанции към този момент е в оптимално съответствие и форма, пепелта е изцяло подготвена за непосредствено приложение върху растенията.

За лекуване: Много вируси и растителни вредители не могат да понасят действието на пепелта.

Как да обогатите почвата с дървесната пепел през есента/пролетта?

През септември, октомври за зимен лук и чесън. Лехата се подготвя 2-3 седмици преди засаждане, като се прибавят 2 чаши пепел на кв.м. При овощните дървета към корена в земята се заравят 100 гр. пепел на кв.м.

От март до май/юни (в взаимозависимост от надморската височина) интензивно се ползва в градината, както следва (при норма на кв.м.):

-за цвекло, лук, моркови, пролетен чесън – 100 гр.;

-пипер, патладжан и домати – 300 гр.;

-всички типове зеле – 2 чаши;

-копър, маруля, фасул и грах – 100 гр.

Картофите също реагират добре на в допълнение поддържане с дървесна пепел.

Торене с инфузия от дървесната пепел

Чушките и доматите се наторяват с инфузия от пепел през първата половина на лятото, преди да се появят първите завръзчета. Пепелната течност предизвиква растежа на вегетативната маса и цъфтежа.

Рецепта:

100 гр. дървесна пепел се заливат с 10 литра вода, остава се да упорства за 24 часа. Полейте към корена на растението, наложително на влажна почва. Необходимо количество на корен 0,5 л.

Краставици и тиквичките се торят през цялото лято – 1 път на 2 седмици.

Пепелната инфузия е подобаваща за гладиоли, божури, рози, лилии, клематис. Зеленчуците и цветята, които се поливат постоянно, са по-малко склонни да страдат от сива мухъл, брашнеста мана, черен крайник, клубен корен по зелето.

Дървесната пепел отблъсква охлюви, кръстоцветни бълхи, зелева и лукова муха.

Срещу листна въшка по краставици, чушки, ябълкови дървета, сливи, касис. По този метод се прогонват вредителите и се борят с гъбичните инфекции. Натрупаната през зимата пепел се разпръсква върху моравата. Това се прави незабавно след топенето на снега.

За напръскване:

С помощта на разтвор подготвен от 400 гр. дървесна пепел и 10 л. топла вода, растенията се напръскват против брашнеста мана, ларви, листни въшки, гъсеници на молци. Естествената отрова за вредители е подготвена на 3-ия ден. Преди приложимост се прецежда през ситна цедилка или марля.

Кои растения не трябва да торите с дървесна пепел?

 дървесната пепел Източник на изображението: www.pixabay.com

 

 

 

 

 

Ацидофилните растения не харесват пепелта. За положителното им действие, те се нуждаят кисел състав на почвата. Сред стайните цветя това са:

-кала;

-камелия;

-хортензия;

-азалия;

-циперус.

Кои изкуствени торове не би трябвало да се смесват с пепел?

Фосфорните торове не се ползват по едно и също време с пепелта. В резултат на химическа реакция се образува калциев фосфат, който не се усвоява от растенията. Да не се комбинира с азотни торове.

Дървесна пепел за стайни растения.

Дървесната пепел се употребява интензивно от феновете на стайни растения. Инфузията се ползва сполучливо против листни въшки и бълхи. Листата и стъблата, населявани от вредители, се прашат с прахуляк или се напръскват с разтвор на пепел и сапун.

Рецепта:

-2 литра вода;

-4 с.л. пепел;

-30 мл. сапун.

При засаждане и пресаждане на стайни растения се ползва в суха форма към почвената примес. На 1 кг. субстрат се прибавя 1 с.л. пепел и се разбърква добре.

За кореново поддържане се подготвя инфузия: 3 ч.л. се заливат с 1 литър вода, упорства 7 дни. От готовата инфузия към 1 литър вода се прибавя 100 мл.

При признаци на недостиг на калий и фосфор дървесната пепел се употребява за листно поддържане. С запарка се пръскат листата. Хранителните субстанции проникват в клетките и компенсират неналичието на минерала.

Полезно е да употребявате дървесната пепел, както в градината, по този начин и за стайните растения. Естественият тор обезпечава на почвата калий. Така растенията стават по-устойчиви на вредители и заболявания, а реколтата е с доста по-добър усет и отлични качества.

Източник: happywoman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР