Полша и Унгария спечелиха битката срещу ЕС по въпросите на

...
Полша и Унгария спечелиха битката срещу ЕС по въпросите на
Коментари Харесай

Бунтовните в ЕС Полша и Унгария показват обединен фронт


Полша и Унгария завоюваха борбата против Европейски Съюз по въпросите на имиграцията, оповестиха министър председателите на двете страни в сряда, а унгарският Виктор Орбан предсказва "година на огромни конфронтации" с Брюксел.

"Компасът се обръща в нашата посока", сподели в Будапеща полският министър-председател Матеуш Моравецки, показващ обединен фронт с Орбан в първото си двустранно пътешестване, откогато беше назначен предишния месец.

Европейският съюз изпраща Унгария, Полша и Чешката република на съд поради отхвърли им да одобряват наложителни квоти на Европейски Съюз за лицата, търсещи леговище, което беше решено от болшинството от държавите-членки през 2015 година

"Държавите-членки би трябвало да решат кого да приемат", сподели Моравецки, добавяйки, че на последните избори в Европа има признаци, че имиграцията става "още по-горещ картоф".

Гласуването през октомври в прилежаща Австрия, довело на власт дясно държавно управление, враждебно настроено към имиграцията, сподели, че "Европа е либерален континент", се съгласи Орбан.

"Хората, които не желаят имиграция, са избрали държавно управление, което не желае имиграция", сподели той, имайки поради успеха на новия канцлер на Австрия Себастиан Курц.

"Това ще се случи (другаде) в Европа, единствено е въпрос на време... Можете да го наречете популизъм, само че това, което хората желаят, би трябвало да се случи", сподели той.

Някои страни в Западна Европа навлизат в "постхристиянските, постнационални" столетия, само че е "невъзможно" Унгария да бъде "принудена от който и да е в тази посока", сподели Орбан.

Политически връзки

Само че връзките на Брюксел с националистическите държавни управления на Унгария и Полша се обтегнаха доста и в други области, а визитата на Моравецки бе удостоверение на тяхната възходяща взаимност.

На 20 декември Европейската комисия започва невиждано дисциплинарно произвеждане против Полша за правосъдните промени, които съгласно Брюксел нарушават върховенството на закона.

Правителството на Полша твърди, че са нужни промени за битка с корупцията и ремонт на правосъдната система, която към момента е населявана от духа на комунистическата ера.

Никога преди употребявано против държава-членка на Европейски Съюз, производството би могло да докара до "ядрената възможност" за прекъсването на правото на глас в Полша.

Въпреки това всички възможни наказания ще се нуждаят от единомислеща поддръжка на всички членове на Европейски Съюз - като се изключи Полша - и държавното управление на Орбан сподели, че Будапеща ще употребява правото си на несъгласие.

"Атака на всички"

Миналия месец Орбан сподели по време на изявление пред унгарско радио, че "ако някой нападне Полша, те нападат цялата Централна Европа".

Брюксел обаче се надява, че началото на производството ще има най-вече алегорично значение.

Европейски Съюз също съди Унгария поради репресиите на Будапеща против университетите и групите от гражданското общество, които получават задгранично финансиране.

Законодателството се преглежда като ориентирано към родения в Унгария финансист и човеколюбец Джордж Сорос, който финансира неправителствени организации в Централна и Източна Европа.

На власт с голямо болшинство от 2010 година насам 54-годишният Орбан евентуално ще завоюва елементарно трети следващ мандат по време на парламентарните избори, предстоящи през април.

В писмо от акцията към поддръжници във вторник той сподели, че гласуването ще реши дали Унгария ще остане "страна на унгарци... или страна на имиграцията". /АФП
Източник: bgnes.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР