Половината автомобили в страната са на възраст над 20 годиниБългария

...
Половината автомобили в страната са на възраст над 20 годиниБългария
Коментари Харесай

Старите Лади бият по брой модерните Тесли по пътищата на България

Половината коли в страната са на възраст над 20 години
България продължава да бъде музей на автомобилната история, като руските возила към момента превъзхождат числено най-модерните електрически коли. Това демонстрира огромен разбор на автопарка към декември 2025 година, направен от платформата.

Любопитната статистика разкрива, че по родните пътища се движат 8 пъти повече коли от марката ВАЗ (Лада), в сравнение с модели на пионера в електромобилността Tesla. На доклад се водят над 32 800 Лади против едвам 4112 автомобила на компанията на Илон Мъск.
Соц-возилата отхвърлят да " умрат "
Носталгията или икономическата насила поддържат живи хиляди екземпляри от социалистическата епоха. Данните на AutostatBG демонстрират, че в страната към момента са регистрирани 4906 автомобила Москвич и 1413 Трабант. За феновете на ретро лукса статистиката регистрира 46 броя от именитата държавна лимузина Чайка. В придвижване са даже 811 автомобила Вартбург и 2457 български мотоциклета Балкан.
Автопаркът застарява
Общата картина на автопарка в България демонстрира съществено застаряване. От общо 4 376 838 регистрирани пътни транспортни средства, повече от половината (50.65%) са на възраст над 20 години. Едва 7% от колите са нови - до 5 години.
Германска доминация
Българинът остава правилен на немското качество, когато избира автомобил. Фолксваген е безспорен хегемон на пазара с над половин милион регистрации (522 789). В челната тройка влизат още Опел и Мерцедес. Любопитен факт е, че при тежкотоварните коли и рейсовете Мерцедес държи първото място, като е желан избор за бизнеса и превоза.
Дизелът към момента господства
Въпреки световните екологични трендове, дизелът остава главното гориво в България с дял от близо 48.5%. Бензиновите коли са 32%, а тези с газова уредба (LPG/CNG) съставляват към 10% от парка. Чистите електрически автомобили и хибридите към момента заемат незабележим дял от общия микс, въпреки че при новите регистрации се следи растеж.

Географското разделяне също е фрапантно – София-град разполага с автопарк, който е 18 пъти по-голям от този на област Видин. Столицата концентрира и най-големия % нови коли, до момента в който в области като Монтана над 64% от колите са на възраст над 20 години.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР