Политическата сцена в България е в криза, като политиците не

...
Политическата сцена в България е в криза, като политиците не
Коментари Харесай

Задават се нови избори, но социолози очакват още по-ниска избирателна активност

Политическата сцена в България е в рецесия, като политиците не се оправят професионално и не престават да приказват единствено на твърдите си ядра. Тази поляризация води до ниска изборна интензивност, съгласно социолозите Марчела Абрашева, Юлий Павлов и Иво Желев, които показаха своите отзиви в студиото на " Денят ON AIR ".

Социологът Марчела Абрашева показа скептицизма си по отношение на смяната на изборните желания: " Какво ще се промени? Това е най-сложният въпрос. Скептична съм, че нашите изборни желания ще бъдат по-различни в сравнение с бяха на последните избори. Надявам се изборната интензивност, бидейки есен, да е малко по-различна. "

Според нея нито една от партиите не вдъхва вяра у гласоподавателите: " Ако би трябвало да има някаква положителна акция, тя няма по какъв начин да има едно общо положително обръщение за всички. Нека всяка партия, която желае да активизира своите гласоподаватели, да откри метод да вдъхне вяра. "

Иво Желев добави, че е тъпо да се надяваме на по-висока изборна интензивност поради другия сезон: " Аз съм изцяло уверен, че политиците ни не са се отърсили от шока от 9 юни, не са създали никакви смислени разбори и промени в своите екипи, в политическия маркетинг и най-много в концепциите и степента на откровеност, с която те се появяват пред гласоподавателите. Избирателите ги познават и не считам, че изборният сезон ще накара повече хора да излязат. Смятам, че интензивността ще бъде още по-ниска. "

Той предизвести, че в случай че изборната интензивност падне до милион и половина, половината от вота ще бъде следен.

Юлий Павлов също изрази своето мнение, че диалозите сред партиите са закъснели: " Това, че партиите беседват е позитивно, само че то е след дъжд качулка. Разговорите трябваше да са незабавно след изборите. Предполагам, че интензивността през октомври ще бъде по-ниска и ще падне под 2 милиона. "

Според него, най-често срещаният отговор на въпроса за какво хората не гласоподават е, че не виждат вероятност за ръководство: " Ние сме задавали този въпрос доста пъти, най-често срещаният отговор на въпроса за какво хората не гласоподават е " ами за какво да гласуваме, ние за който и да гласуваме, те или не могат да се схванат за държавно управление, или в случай че създадат то устоя няколко месеца и се разпада ". Хората желаят да видят и то още по време на предизборната акция, не кой с кого няма да прави коалиция, а да видят вероятност за ръководство. Не го виждат и това няма по какъв начин да гласоподават. "

Тримата социолози се сплотиха към тезата, че политическата сцена в България се нуждае от нови водачи и подходи, с цел да преодолее актуалната рецесия.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР