Подсъдимият Цветан Василев вече не се издирва от Интерпол, информацията

...
Подсъдимият Цветан Василев вече не се издирва от Интерпол, информацията
Коментари Харесай

Интерпол спря издирването на Цветан Василев

Подсъдимият Цветан Василев към този момент не се търси от Интерпол, информацията беше доказана за Българска телеграфна агенция от юриста на Василев Константин Симеонов.

Международната организация на престъпната полиция е взела решение да изтрие всички данни в системата ѝ, свързани с Василев, защото казусът към този момент не дава отговор на условията на Интерпол.

Считано от 5 август Цветан Василев към този момент не се търси с алена бюлетина. Решението е взето, откакто Василев е поискал  организацията да преразгледа случая му.

Справка в уеб страницата на Интерпол демонстрира, че фотографията на Цветан Василев от листата с търсените лица е свалена. 

Преди към две години издирването на брачната половинка и дъщерята на Василев също беше спряно. " Интерпол одобри, че закононарушението, за което ги упрекват, не е закононарушение по критериите на организацията, такава е формулировката и в този момент при Цветан Василев. Това е пестник за прокуратурата ", сподели Симеонов.

Той добави, че делата на Антоанета и Радосвета Василеви към момента са в прокуратурата на равнище досъдебно произвеждане и " никой няма желание да ги завършва ". Според него делата против тях могат да стоят на този стадий в прокуратурата, до момента в който не изтекат давностните периоди, които са доста дълги за съответните закононарушения.

По думите на юрист Симеонов семейство Василеви се намират сега в Сърбия и теоретично могат да пътуват към този момент отвън страната, само че не и в страни, част от Европейския съюз.

През юли 2014 година предприемачът Цветан Василев беше притеглен като обвинен за длъжностно заграбване в изключително огромни размери по отношение на банкрута на Корпоративна комерсиална банка (КТБ). Впоследствие той е упрекнат за над 100 закононарушения. На Василев са му повдигнати обвинявания задочно, защото се намира в чужбина. На 28 юли във връзка с него е издадена Европейска заповед за арест /ЕЗА/ и е разгласен за търсене в Шенгенската осведомителна система /ШИС/. Предприети са съответните дейности и за издирването му в системата на " Интерпол ".

Според юрист Симеонов най-вероятно Европейската заповед за арест на Василев е към момента в деяние. Той обаче означи, че тези заповеди се издават от прокуратурата без правосъден надзор и напомни, че има решение на Европейския съд за правата на индивида по тази тематика.

Делото против Василев стартира в Специализирания углавен съд през 2018 година, до момента в който той се намираше в Сърбия. През май т.г. стана известно, че сръбските управляващи дефинитивно са отказали да екстрадират подсъдимия в България. Причината, съгласно юрист Константин Симеонов, е освен на съображение, че му е предоставено политическо леговище, а и тъй като не виждат съображение за екстрадиция и виждат, че делата, които се водят в България против Василеви са с " политическа устременост ".

Наблюдаващ прокурор по делото КТБ беше сегашният основен прокурор Иван Гешев.  Малко откакто делото влиза в Специализирания съд, той бе определен за началник на Спецпрокуратурата. По делото подсъдими са 18 лица, а обвинителният акт е над 10 хиляди страници. Делото към момента продължава.
Източник: 18min.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР